Laulātā atsevišķā manta pieder tās īpašniekam

J
jautā:
03. martā, 2014
Liene Zariņa

Labdien, pirms gada apprecējos, bet laulības līgumu neesam noslēguši. Nesen uzzināju, ka vīram ir firma, kura saimniecisko darbību neveic un cik zinu ir iekrājušies parādi (laikam nodokļu, varbūt arī citi). Vai man kā viņa tagadējai sievai ir līdzatbildība par šī uzņēmuma parādiem un kreditoru prasījumiem? Respektīvi, vai VID un citi kreditori, ja tādi ir, var vērst piedziņu uz man piederošo mantu un ienākumiem, ja visa manta man ir jau piederējusi pirms laulībām? Firma arī vīram dibināta pirms laulībām.

A
atbild:
04. martā, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls
Solvita Cīrule
juriste

Civillikuma 91.pantā ir dots laulātā atsevišķās mantas uzskaitījums. Laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  1. manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  2. priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  3. manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  4. laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  5. manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.-4.) punktos minētā manta.

Juriste Solvita Cīrule apstiprina, ka atbildēt ar savu atsevišķo mantu un pret to vērst piedziņu, ja vienam no laulātajiem ir radušās komercdarbības problēmas, otram laulātajam neviens tiesību akts uzlikt nevar. Ja laulības līgums nav noslēgts, Civillikums nosaka pienākumu atsevišķo mantu pierādīt tās īpašniekam.