Labdien! Esmu ar meitas tēvu oficiāli šķīrusies, tēvs maksā uzturlīdzekļus pēc savstarpējas vienošanās. Diemžēl meita nevēlas tikties un komunicēt ar savu tēvu. Mums pēc vienošanās ir paredzēts, ka man par meitas dzīvesvietas maiņu jāziņo tēvam, bet meita to nevēlas, jo nejūtas droši. Baidās, ka tēvs kādu dienu var atbraukt un gaidīt pie jaunajām mājām. Meitas noraidošajai attieksmei ir savi iemesli, par kuriem nevaru izklāstīt, bet tā ir tēva cita veida domāšana un attieksme pret dažādām tēmām. Vai man ir tiesības nepaziņot meitas tēvam viņas jauno adresi? Varbūt varu paziņot tikai lokāciju, piemēram, Rīga, vai jaunā mājokļa ielu?
Jūs nedrīkstat patvaļīgi pārkāpt vienošanos, neinformējot tēvu par meitas dzīvesvietas maiņu, jo tas var radīt juridiskas sekas.
Saskaņā ar Civillikumu vecākiem ir vienlīdzīgi pienākumi un tiesības attiecībā uz saviem bērniem neatkarīgi no tā, vai viņi ir laulībā, faktiskā kopdzīvē vai šķirti. Vienošanās par uzturlīdzekļiem un bērna dzīvesvietu ir juridiski saistoša abām pusēm.
Tomēr, ņemot vērā meitas drošības aspektus, ir pamats meklēt risinājumu, kas prioritizē bērna labklājību.
Saskaņā ar ANO Bērnu tiesību konvenciju un Bērnu tiesību aizsardzības likumu bērnam ir tiesības izteikt savu viedokli un tas jārespektē atbilstoši viņa vecumam un briedumam. Ja pastāv pamatotas bažas, ka adreses izpaušana var apdraudēt meitas drošību vai emocionālo labklājību, jūs varat vērsties bāriņtiesā, lai izvērtētu situāciju un noteiktu, vai adreses izpaušana ir bērna interesēs. Tā kā dzīvesvietas paziņošana ir noteikta savstarpējā vienošanās, jūs varat ierosināt vienošanās grozījumus, piemēram, vienojoties, ka precīza adrese netiek izpausta, bet tiek norādīta aptuvena atrašanās vieta (piemēram, pilsēta). Ja tēvs tam nepiekrīt, jautājumu var risināt ar bāriņtiesas vai tiesas starpniecību.
Ja meitas bailēm ir konkrēts pamats (piemēram, tēva uzvedība vai draudi), ieteicams apsvērt iespēju vērsties Valsts policijā vai tiesā par pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Tāpat ieteicams vērsties pie jurista, lai izvērtētu šobrīd spēkā esošās vienošanās juridisko spēku un iespējas to grozīt, kā arī saņemtu padomu par precīzas adreses neizpaušanu. Varat izmantot arī ģimenes mediācijas pakalpojumus, lai risinātu konfliktu starp jums un meitas tēvu, vienlaikus ņemot vērā meitas intereses. Vairāk informācijas par mediāciju varat atrast Sertificētu mediatoru padomes tīmekļvietnē. Ja nepieciešams, nodrošiniet meitai psiholoģisku atbalstu.
Plašāk par tēmu varat lasīt LV portāla publikācijās >>
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!