E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35345
Lasīšanai: 6 minūtes
1
1

Kooperatīvās sabiedrības pārvaldes institūcijas 

J
jautā:
06. februārī, 2025
Mihails

Labdien! Garāžu kooperatīvā ir cilvēku trūkums, kuri varētu nodrošināt sabiedrības pārvaldes institūcijas darbību esošo statūtu ietvaros. Tas ir pretendentu trūkums valdes locekļu, priekšsēdētāja un revidenta amatam. 

Šajā sakarā gribēju precizēt (atbildēs lūgums norādīt konkrētus normatīvos aktus): 

  1. Kāds ir minimālais obligātais likumā noteiktais sabiedrības pārvaldes u. c. institūciju (piemēram, valdes, padomes, revīzijas utt.) skaits?
  2. Kooperatīvo sabiedrību likuma 48. pantā ir noteikts minimālais padomes locekļu skaits (trīs), bet likumā nespēju atrast noteiktu minimālo valdes locekļu skaitu. Vai tas nozīmē, ka valde nav obligāta sabiedrības pārvaldes institūcija, bet padome ir obligāta?
  3. Kāds ir minimālais cilvēku skaits katrā no obligātajām sabiedrības pārvaldes institūcijām?
  4. Starp kādām sabiedrības pārvaldes institūcijām iespējams apvienot ieņemamos amatus? Piemēram, Kooperatīvo sabiedrību likuma 57. pantā minēts, ka iekšējais revidents nevar būt sabiedrības valdes loceklis, bet nespēju atrast, ka revidents nevar būt valdes priekšsēdētājs.
A
atbild:
Šodien

Kooperatīvajā sabiedrībā pārvaldes struktūru veido: (1) biedru kopsapulce, (2) revidents, (3) padome un (4) valde. 

(1) Attiecībā uz biedru kopsapulci jānorāda, ka tā ir obligāta, jo saskaņā ar Kooperatīvo sabiedrību likuma 30. pantu tā ir augstākā sabiedrības pārvaldes institūcija. Atbilstoši Kooperatīvo sabiedrību likuma 9. pantam sabiedrības dibinātāju skaits nedrīkst būt mazāks par trim. Tomēr kooperatīvās sabiedrības statūtos var noteikt arī lielāku minimālo biedru skaitu. 

Saistībā ar aktīvo un neaktīvo biedru iesaisti jāmin, ka Kooperatīvo sabiedrību likuma 38. panta pirmā daļa noteic, ka biedru kopsapulce ir tiesīga pieņemt lēmumus neatkarīgi no tajā klātesošo biedru skaita, ja statūtos nav noteikta konkrēta pārstāvības norma. Tātad likums neparedz kvoruma prasību biedru kopsapulcē. Taču jāpārliecinās, vai statūtos netiek norādīts konkrēts kvorums. 

Ja sabiedrībā ir vairāk nekā 100 balsstiesīgo biedru, tad atbilstoši Kooperatīvo sabiedrību likuma 43. panta pirmajai daļai biedru kopsapulci aizstāj pārstāvju sapulce, ja statūti to paredz. Statūtos var noteikt lielāku minimālo biedru skaitu, kāds nepieciešams, lai sasauktu pārstāvju sapulci. Ja ir izveidota pārstāvju sapulce, tad attiecīgi atbilstoši Kooperatīvo sabiedrību likuma 43. panta ceturtajai daļai minimālais pārstāvju skaits ir 20. 

(2) Attiecībā uz revidentu Kooperatīvo sabiedrību likums neuzliek obligātu pienākumu kooperatīvajai sabiedrībai izveidot (iecelt) revīzijas komisiju vai revidentu iekšējās revīzijas veikšanai, bet atstāj šī jautājuma izlemšanu kooperatīvās sabiedrības ziņā (Kooperatīvo sabiedrību likuma 57. pants). Revidents (iekšējais vai ārējais) nav obligāts, izņemot, ja iestājas likumā vai statūtos paredzētie nosacījumi. Ja nav iekšējā revidenta, tad likumā noteiktajos gadījumos būs pienākums piesaistīt zvērinātu revidentu, kas var nebūt kooperatīvās sabiedrības biedrs. Jums jāiepazīstas ar kooperatīvās sabiedrības statūtiem, lai precīzi noteiktu, vai sabiedrībā tiek paredzēts iekšējais/ārējais revidents vai revidentu komisija. 

(3) Saistībā ar padomi jānorāda, ka tā nav obligāta kooperatīvās sabiedrības institūcija. Tas izriet no vairākiem Kooperatīvo sabiedrību likuma pantiem, t. sk. 45. panta otrās daļas. Ja sabiedrība padomi neizveido, tās funkcijas pilda biedru kopsapulce (vai pārstāvju sapulce). Padomi var izveidot tikai tad, ja to paredz statūtos, ievērojot arī statūtos minēto padomes skaitlisko sastāvu. Ja padome ir paredzēta, tad atbilstoši Kooperatīvo sabiedrību likuma 48. panta trešajai daļai minimālais padomes locekļu skaits ir trīs. Jāpiebilst, ka saskaņā ar Kooperatīvo sabiedrību likuma 48. panta pirmo un otro daļu par padomes locekli var būt tikai fiziskā persona un tā var būt kooperatīvās sabiedrības valdes loceklis, revidents un prokūrists. Statūtos padomes loceklim var noteikt stingrākus ierobežojumus. 

(4) Valde ir obligāta pārvaldes institūcija kooperatīvajā sabiedrībā, jo tā atbilstoši Kooperatīvo sabiedrību likuma 51. pantam ir izpildinstitūcija, kas vada un pārstāv kooperatīvo sabiedrību. Valdē jābūt vismaz vienam valdes loceklim. Kooperatīvo sabiedrību likums neierobežo maksimālo valdes locekļu skaitu, tomēr doktrīnā norādīts, ka valdes locekļu skaitu nevajadzētu noteikt pārāk lielu, lai valdes kā izpildinstitūcijas darbs nekļūtu pārāk apgrūtinošs.  

Amata apvienošanas aizliegumi jāskata ne tikai likumā, bet arī kooperatīvās sabiedrības statūtos. Attiecībā uz likumā noteiktajiem aizliegumiem jāmin Kooperatīvo sabiedrību likuma 57. panta otrā daļa, kas noteic, ka iekšējais revidents nevar būt sabiedrības valdes loceklis. Atbilstoši Kooperatīvo sabiedrību likuma 54. panta otrajai daļai valdes priekšsēdētājs ir viens no valdes locekļiem, līdz ar to valdes priekšsēdētājs arī nevar būt revidents. Šāds aizliegums revidentam ir noteikts, jo tam jābūt objektīvam. Kooperatīvo sabiedrību likuma 48. panta otrajā daļā paredzēts aizliegums attiecībā uz padomes locekli, proti, tas nevar būt ne sabiedrības valdes loceklis, ne revidents vai prokūrists. Statūtos visiem amatiem var noteikt stingrākus ierobežojumus, tai skaitā padomes loceklim.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 158 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas