Policists drīkst apturēt transportlīdzekli, ja ir pamats domāt par pārkāpumu

J
jautā:
05. janvārī, 2014
Aldis Zariņš

Sakiet, lūdzu, vai ceļu policijas darbiniekam (policistam) ir tiesības pārbaudīt un pieprasīt jebkādu informāciju pirms transportlīdzekļa apturēšanas, turklāt, ja nav pamatotas aizdomas par likumpārkāpumu? Piebilstu, ka transportlīdzekli drīkst apstādināt tikai, ja ir pamatotas aizdomas par likumpārkāpumu.

A
atbild:
07. janvārī, 2014
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Nav skaidrs, kā ceļu policists var pieprasīt informāciju pirms transportlīdzekļa apturēšanas.

Likuma „Par policiju” 12.panta „Policijas darbinieka vispārējās tiesības” 18.daļā policistiem ir dotas šādas tiesības: „/../18) pēc Valsts policijas vai teritoriālās policijas pārvaldes priekšnieka norādījuma plānotu pasākumu izpildes laikā apturēt transportlīdzekļus un izdarīt to apskati (izņemot diplomātisko un konsulāro pārstāvju transportlīdzekļus), lai aizturētu meklēšanā izsludinātas personas un transportlīdzekļus vai atklātu transportlīdzekļu vadītājus, kuri vada transportlīdzekli alkohola reibumā, narkotisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē vai bez transportlīdzekļu vadīšanas tiesībām /../”, bet 20. daļā:

 „/../20) apturēt transportlīdzekli un izdarīt tā apskati, ja ir pamats domāt, ka transportlīdzekļa vadītājs pārkāpis ceļu satiksmi reglamentējošo normatīvo aktu prasības vai transportlīdzeklis tiek izmantots likumpārkāpuma izdarīšanā; aizliegt lietot transportlīdzekļus, kuru tehniskais stāvoklis apdraud transporta kustības drošību; atstādināt no transportlīdzekļu vadīšanas personas, kuras ir alkohola reibumā, narkotisko vai citu apreibinošu vielu iespaidā, kā arī personas, kurām nav dokumentu par konkrētā transportlīdzekļa lietošanas vai attiecīgās kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām; nogādāt transportlīdzekli policijas iestādē nepieciešamās pārbaudes veikšanai, ja ir izsludināta tā meklēšana vai ir pamats domāt, ka ir nelikumīgi nomainīti vai viltoti transportlīdzekļa reģistrācijas dokumenti, valsts reģistrācijas numura zīme vai transportlīdzekļa agregātu numuri, vai nav transportlīdzekļa reģistrācijas vai īpašuma tiesības apliecinoša dokumenta un citādi nav iespējams konstatēt transportlīdzekļa lietošanas likumību /../”

Tātad – acīmredzama likumpārkāpuma var arī nebūt, un policistam ir tiesības apturēt transportlīdzekli, ja viņam ir pamats domāt, ka vadītājam, piemēram, nav attiecīgās kategorijas vadītāja tiesību vai auto numurs ir viltots.