E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34395
Lasīšanai: 4 minūtes

Vai saglabājas tiesības uz pašvaldības dzīvokļa īri, ja iegādājas savu īpašumu

J
jautā:
04. novembrī, 2024
Laima

Labdien! Es esmu bez vecāku apgādības palicis bērns. Pirms deviņiem gadiem saņēmu pašvaldības palīdzību: dzīvokli. Līgums ir bez termiņa, bet līdz 2026. gada beigām jānoslēdz jauns līgums saistībā ar jauniem noteikumiem. Vai es varu nopirkt citu dzīvokli un turpināt dzīvot pašvaldības dzīvoklī? Paldies! 

A
atbild:
11. novembrī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt pašvaldības dzīvojamo telpu bērnam bārenim vai bērnam, kurš palicis bez vecāku gādības, ir no dienas, kad viņš sasniedzis pilngadību, līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai. Tas noteikts likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”. 

Pašvaldībai nav pienākuma turpināt dzīvokļa izīrēšanu pēc likumā noteiktā perioda. Pašvaldības, piešķirot dzīvokļus bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, praksē rīkojas atšķirīgi. Saistošajos noteikumos var būt noteikta arī labvēlīgāka kārtība, piemēram, ka bez vecāku gādības palikušam bērnam dzīvojamā telpa tiek izīrēta uz laiku, līdz persona ir sasniegusi 27 gadu vecumu. 

Pašvaldība ir tiesīga izīrēt tai piederošu vai tās nomātu dzīvojamo telpu vienīgi šajā likumā noteiktajām personām un ievērojot šā likuma un Dzīvojamo telpu īres likuma noteikumus. Vienlaikus saistošajos noteikumos var noteikt arī citas personu kategorijas, kuras nav minētas šā likuma 13. un 14. pantā un kurām sniedzama palīdzība, izīrējot dzīvojamo telpu. 

Dzīvojamo telpu īres likuma 32. pantā (Pašvaldībai piederošas dzīvojamās telpas izīrēšana) pirmajā daļā paredzēts: pašvaldības dome izdod saistošos noteikumus, kuros nosaka pašvaldībai piederošas dzīvojamās telpas izīrēšanas kārtību un nosacījumus, kā arī termiņu, uz kādu slēdzams dzīvojamās telpas īres līgums, bet ne ilgāku par 10 gadiem. Šis noteikums neattiecas uz pašvaldībai piederošu vai tās nomātu dzīvojamo telpu, kas tiek izīrēta atbilstoši normatīvajiem aktiem par palīdzības sniegšanu dzīvokļa jautājumu risināšanā. 

Savukārt likuma pārejas noteikumos noteikts: ja īrnieks lieto pašvaldībai piederošu dzīvojamo telpu uz tāda dzīvojamās telpas īres līguma pamata, kuram nav norādīts termiņš, pašvaldība var prasīt jauna dzīvojamās telpas īres līguma noslēgšanu uz noteiktu termiņu, ievērojot pašvaldības saistošos noteikumus, kas izdoti uz šā likuma 32. panta pamata. 

Jūsu jautājumā nav norādīts, kurā pašvaldībā ir piešķirts dzīvoklis, jo būtu jāiepazīstas ar konkrētās pašvaldības saistošajiem noteikumiem, tajā skaitā – par īres līguma termiņa pārskatīšanu. Turklāt pašvaldības saistošajos noteikumos arī noteic, cik regulāri (parasti – reizi gadā) ir aktualizējama informācija par apstākļiem, kas dod tiesības uz palīdzību ar dzīvokli. 

Pagarinot vai pārskatot īres līguma termiņu, visticamāk, no jauna tiks vērtēti apstākļi, kas dod tiesības uz attiecīgo sociālo atbalstu. Pašvaldību noteikumos nav vienveidības prasībās. Biežāk sastopama norāde, ka pašvaldības palīdzība var tikt atteikta, ja personas vai personas laulātā īpašumā ir cita dzīvojamā telpa vai tāds nekustamais īpašums, kura pārdošanas gadījumā ir iespējams iegādāties dzīvojamo telpu. 

Ja jums ir piešķirtas pašvaldības dzīvokļa īres tiesības, pamatojoties uz likumu “Par palīdzības sniegšanu dzīvokļa jautājumu risināšanā”, tad tas, vai un kādā gadījumā šīs tiesības ietekmēs sava īpašuma iegāde, jāuzzina pašvaldībā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 279 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas