E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34375
Lasīšanai: 3 minūtes

Vai dzīvniekiem ir vieta dzīvokļu mājas pagalmā un pagrabā

J
jautā:
02. novembrī, 2024
Ilgonis

Labdien! Vai ir kāds likums, kas nosaka to, ka bezsaimnieka kaķi nedrīkst barot mājas koplietošanas telpās, kā arī ko darīt, ja tā saucamie humānisti laiž kaķi pagrabā, nevis ņem pie sevis dzīvoklī? Vai netiek pārkāptas citu mājas iedzīvotāju tiesības uz drošību? Kaķis nav sterilizēts, bet pašvaldības policija neko nedara lietas labā. 

A
atbild:
Šodien
Signe Laizāne
LV portāls

Atbilstoši Dzīvnieku aizsardzības likuma 8. panta 4. punktam ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem vietējā pašvaldība var atļaut dzīvojamo māju tuvumā turēt sterilizētu bezsaimnieka kaķi, ja tiek nodrošināta tā labturība un apzīmēšana. Vienlaikus 8. panta 2. punkts noteic, ka “jebkura persona par klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu dzīvnieku nekavējoties paziņo vietējās pašvaldības institūcijai”. 

Dzīvnieku aizsardzības likuma 39. pants noteic, ka “vietējās pašvaldības izveido un uztur dzīvnieku patversmes, izķer, izmitina un aprūpē izķertos un atsavinātos mājas (istabas) dzīvniekus, kā arī izmitina un aprūpē bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušus savvaļas dzīvniekus vai slēdz līgumu ar fizisko vai juridisko personu par šādu dzīvnieku izķeršanu, izmitināšanu, uzturēšanu un aprūpi.” 

Dzīvnieku aizsardzības likuma 8. un 39. pantā pašvaldībām noteiktas vispārīgas funkcijas klaiņojošo un bezsaimnieka dzīvnieku uzraudzībā un kontrolē.  

Piemēram, Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departaments, īstenojot klaiņojošu dzīvnieku populācijas kontroles programmu, ir ieviesis diennakts  informatīvo tālruni 67558855,  uz kuru var zvanīt, lai sniegtu informāciju par negadījumos cietušiem, slimiem, bez saimnieka palikušiem kaķiem un klaiņojošiem suņiem vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušiem savvaļas dzīvniekiem. 

Vienlaikus, lai samazinātu bezsaimnieka kaķu skaitu Rīgas valstspilsētas pašvaldības  īsteno bezsaimnieka kaķu kontroles programmu noķer – sterilizē – atlaiž”. Pēc sertificēta veterinārārsta veiktās apskates slimie kaķi tiek eitanazēti, bet veselie – sterilizēti, vakcinēti pret trakumsērgu un nogādāti atpakaļ dzīvesvietā. 

Pieteikt kaķus sterilizācijai var kā fiziska, tā juridiska persona. Personai jāaizpilda iesnieguma veidlapa, kas ir pieejama šeit. Pēc aizpildīšanas veidlapa jāiesniedz personīgi vai jānogādā pa pastu Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departamentā, Brīvības ielā 49/53, Rīgā, LV-1010, vai jānosūta uz e-pastu dmv@riga.lv. Kaķu sterilizācija tiek veikta iesniegumu saņemšanas secībā. Ārpus kārtas tiek apkalpotas valsts un pašvaldības iestādes.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 242 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas