Atlīdzība par dīkstāvi

J
jautā:
19. septembrī, 2024
Edgars

Esmu noslēdzis darba līgumu par akorda (gabaldarba) samaksu. Šobrīd radusies situācija, ka darba devējs nevar nodrošināt mani ar darbu. Kādā veidā man tiks veikta samaksa par padarīto, kas nosakāms ar nulli?

A
atbild:
Šodien
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jautājumā aprakstītā situācija uzskatāma par dīkstāvi. Atbilstoši Darba likuma 74. panta otrajai un trešajai daļai darbinieka saistība uzskatāma par izpildītu un darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību arī tad, ja darba devējs darbinieku nenodarbina vai arī neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības (dīkstāve). Par dīkstāvi, kas radusies darbinieka vainas dēļ, viņš atlīdzību nesaņem.

Ja darbiniekam ir noteikta laika alga, šā panta pirmajā un otrajā daļā minētajos gadījumos viņam izmaksā noteikto darba samaksu. Savukārt, ja darbiniekam ir noteikta akorda alga, šā panta pirmajā un otrajā daļā minētajos gadījumos viņam izmaksā vidējo izpeļņu. Tādējādi par dīkstāves laiku jums ir jāsaņem vidējā izpeļņa. To aprēķina atbilstoši DL 75. pantam.