TĒMA: Pensijas

Pensijas pārrēķinam ņem vērā no jauna uzkrāto pensijas kapitālu

J
jautā:
15. septembrī, 2024
Georgs

Strādājoša pensionāra pensijas indeksācija sakarā ar sociālā nodokļa iemaksām no algas. Kā tiek aprēķināta pensijas palielināšana? Kādā veidā tā stājas spēkā?

A
atbild:
26. septembrī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Strādājošajiem vecuma pensijas saņēmējiem ir tiesības veikt pensijas pārrēķinu sakarā ar uzkrāto pensijas kapitālu pēc pensijas piešķiršanas. Pārrēķinu var pieprasīt vienu reizi gadā neatkarīgi no nostrādāto mēnešu skaita.

Vecuma pensiju pārrēķina ar tā mēneša pirmo dienu, kurā pensionārs pieprasījis pārrēķināt pensiju, ja iesniegumu iesniedzis līdz 15. datumam (ieskaitot). Ja iesniegums iesniegts pēc 15. datuma, pensiju pārrēķina ar nākamā mēneša pirmo dienu.

Pārrēķināto vecuma pensiju veido agrāk piešķirtā pensija un pensija, kas aprēķināta, ņemot vērā pensijas kapitālu, ko cilvēks uzkrājis pēc pensijas piešķiršanas. Pensijas kapitāls, no kura aprēķina pensijas daļu, ko strādājošajam pēc pensijas pārrēķina pievieno pensijai, ir gadā vai ilgākā laika periodā veiktās iemaksas pensijai – no jauna uzkrātais pensijas kapitāls.

2024. gada 1. oktobrī indeksēs tās valsts pensijas, kuras ir piešķirtas (pārrēķinātas) līdz 2024. gada 30. septembrim.