Manas mājas piebraucamais ceļš ved caur kaimiņa pagalmu un ir iezīmēts robežu plānā un kadastra kartē kā atzīme “servitūts” ar izmēriem – garums, platums, cik aizņem no kaimiņa kopējās platības. Kaimiņš ceļu slēdza un liedza piekļuvi manam īpašumam, kaut atzīme ir spēkā esoša. MK noteikumu Nr. 263 112. punkts paredz, kā noņemt servitūta atzīmes. Kam jāuzņemas atbildība par to, ka šīs procedūras netiek ievērotas?
Ja ceļš kadastra dokumentos norādīts kā “atzīme” par ceļa servitūtu, tad šāds ieraksts pats par sevi nepiešķir tiesības pārvietoties pa citai personai piederošo zemi. Tiesu praksē norādīts, ka ceļa servitūta atzīme dod tā nekustamā īpašuma īpašniekam, kura īpašumam par labu nostiprināts tiesību nodrošinājums, nogaidu tiesības uz servitūta ierakstīšanu zemesgrāmatā. Tātad minēto tiesību īstenošana ir atkarīga no tā nekustamā īpašuma īpašnieka, kura īpašumam par labu atzīme ierakstīta, aktīvas rīcības, lūdzot nostiprināt servitūtu zemesgrāmatā.
Saskaņā ar likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 11. panta otro teikumu atzīme aizstājama ar ierakstu, ja zemes īpašnieks iesniedz nostiprinājuma lūgumu. Tomēr, ja starp zemes īpašnieku un ieinteresēto personu ir radies strīds par šo tiesību izlietošanu un vienošanās nav panākama, tad strīds par servitūta nodibināšanai ir risināms vispārējās jurisdikcijas tiesā civilprocesuālā kārtībā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!