E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33626
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt tiesā

J
jautā:
19. augustā, 2024
Jekaterina

Vīrs ar sievu nedzīvo kopā jau vairāk nekā divus gadus, bet joprojām ir laulāti. Pa šo laiku sieva ir dzemdējusi divus bērnus no cita vīrieša. Ir uzsākta lieta pie notāra par šķiršanos. Īstais bērnu tēvs ir ar mieru iesniegt papīrus, ka savus bērnus pārņem sev. Mums teica, ka to var izdarīt dzimtsarakstu nodaļā, bet lai ierodas visi trīs: vīrs, bērnu māte un bērnu īstais tēvs. Vai to tiešām tā var izdarīt? Vai to var tikai tiesā, vīram pierādot, ka tie nav viņa bērni?  

A
atbild:
26. augustā, 2024
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Civillikuma 146. panta otrajai daļai par tēvu bērnam, kurš piedzimis sievietei laulības laikā vai ne vēlāk kā 306. dienā pēc tam, kad laulība izbeigusies ar vīra nāvi, laulības šķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu, uzskatāms bērna mātes vīrs (paternitātes pieņēmums). Tātad bērna dzimšanas apliecībā kā bērna tēvs tiks ierakstīts bērna mātes pašreizējais vīrs. 

Ja paternitāte ir noteikta pēc paternitātes pieņēmuma, tad vienīgā iespēja anulēt šādu ierakstu dzimšanas reģistrā ir tiesas lēmums atbilstoši Civillikuma 148. pantam, kas paredz, ka paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt tiesā. Paternitātes pieņēmuma apstrīdēšana ir samērojama ar bērna tiesībām uz identitāti un stabilu ģimenes vidi. 

Personas, kuras ir tiesīgas apstrīdēt paternitātes pieņēmumu, noteiktas Civillikuma 149. pantā 

Paternitātes pieņēmumu tiesā var apstrīdēt bērna māte, bērna mātes vīrs un bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas.  

Paternitātes pieņēmumu bērna mātes vīrs var apstrīdēt divu gadu laikā no dienas, kad viņš uzzināja, ka bērns nav cēlies no viņa. Tādas pašas tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu ir bērna mātei.  

Bērns, kurš sasniedzis pilngadību, paternitātes pieņēmumu var tiesā apstrīdēt divu gadu laikā, skaitot no dienas, kad viņš uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti. Ja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti, bērns uzzināja pirms pilngadības sasniegšanas, tad paternitātes pieņēmumu viņš var tiesā apstrīdēt divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas. 

Personai, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu, izņemot gadījumu, kad bērns ieņemts noziedzīga nodarījuma pret tikumību un dzimumneaizskaramību rezultātā, ir tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā no bērna piedzimšanas, ja bērna māte un bērna mātes vīrs dzīvo šķirti vismaz 306 dienas pirms bērna piedzimšanas (Civillikuma 149. panta sestā daļa).  

Prasības pieteikuma sagatavošanai aicinātu vērsties pie kvalificēta jurista.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 55 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas