E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33399
Lasīšanai: 4 minūtes

Par datu apstrādes likumību

J
jautā:
23. jūlijā, 2024
Konstantins

Labdien! Izvietoju sludinājumu vienā no Latvijas sludinājumu portāliem un uzreiz saņēmu īsziņu ar reklāmas materiāliem. Ar konkrēto juridisko personu neesmu veicis nekādu datu apmaiņu vai devis atļauju savu datu apstrādei. Vai mani dati varētu būt iegūti krāpnieciskā ceļā? Ja tā ir, vai ir iespēja saukt juridisko personu pie atbildības? Situācija ir nepatīkama, pat ar vēlmi piedzīt kompensāciju par šādu rīcību. Dažas reizes esmu saņēmis dīvainus zvanus no kaut kādu aptauju veicējiem. Uz jautājumu, kā iegūts mana telefona numurs, man atbildēja, ka to ģenerē dators un ka tas ir likumīgi. Vai tā ir? Ja tie ir nelikumīgi iegūti dati, kā labāk rīkoties zvana laikā un kur vērsties pēc tam? 

A
atbild:
31. jūlijā, 2024

Fizisko personu datu apstrādi Latvijā reglamentē Vispārīgā datu aizsardzības regula 2016/679 un Latvijas Republikas nacionālie tiesību akti. Reģistrējoties jebkurā tīmekļvietnē, jums ir jāiepazīstas ar tās lietošanas noteikumiem, kā arī ar fizisko personu datu apstrādes kārtību (piemēram, privātuma politiku).  

Vietnes lietošanas noteikumi cita starpā paskaidro, kādiem mērķiem un uz kāda pamata tiek apstrādāti jūsu personas dati un kam tie var tikt nodoti.  

Jūsu gadījumā ir jāvērtē šīs tīmekļvietnes datu apstrādes noteikumu (un faktiskās apstrādes) atbilstība regulai. Reklāmas materiālu nosūtīšana ir saistīta ar attiecīgās tīmekļvietnes komerciālo darbību (vai leģitīmajām interesēm), kuras var tikt izmantotas, ja datu subjekts piekrīt saņemt šādus paziņojumus. Attiecīgi, nosūtot paziņojumu, it jābūt arī norādītam veidam, kā atteikties no šādu paziņojumu saņemšanas nākotnē.  

Līdz ar to jums vispirms ir jāvēršas pie datu apstrādes pārziņa (attiecīgās tīmekļvietnes uzturētāja) ar lūgumu pamatot konkrēto datu apstrādi (piemēram, reklāmas materiālu nosūtīšanu), kā arī jāsniedz pārzinim norādījumi par turpmāko datu apstrādi, ko vēlaties vai nevēlaties nākotnē.  

Ja pārzinis jūsu lūgumu neapmierina vai informāciju nesniedz, tad jums ir tiesības vērsties Datu valsts inspekcijā ar motivētu sūdzību.  

Savukārt, ja esat saņēmis reklāmas informāciju no trešās puses, kas nav saistīta ar tīmekļvietni, kurā reģistrējāties, tad jums ir jāvēršas pie šīs juridiskās personas ar identiskiem pieprasījumiem.  

LV portāla redakcijas kompetencē nav iespējas apstiprināt vai noliegt faktu, ka jūsu dati iegūti krāpnieciskā ceļā. Lai noskaidrotu šo jautājumu, jums ir tiesības vērsties kompetentajās tiesībsargājošajās institūcijās un Datu valsts inspekcijā.  

Atkarībā no faktiskās situācijas ir vērtējams, vai atbildīgās puses ir saucamas pie atbildības civiltiesiskajā kārtībā vai arī ir pamats kriminālprocesa ierosināšanai.  

Par nejauši ģenerētu datu (tālruņa numurs) izmantošanu saziņā ar personu paskaidrojams, ka šādā gadījumā pārzinim nav bijusi vēlme identificēt kādu konkrētu fizisku personu. Pirmšķietami secināms, ka, uzsākot sarunu, operators jautā, vai jūs vēlaties brīvprātīgi piedalīties aptaujā un turpināt sarunu. Ja jūs tam nepiekrītat, tad datu apstrādei turpmāk nav pamata un tā ir izbeidzama. Proti, ja nevēlaties turpināt sarunu ar šādām personām, tad jums tas ir jāpaziņo un jāpieprasa turpmāk nezvanīt uz jūsu telefona numuru.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 76 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas