TĒMA: Mājoklis

Vai ir jāapmaksā otra kopīpašnieka komunālo pakalpojumu daļa

J
jautā:
06. aprīlī, 2024
Lidija

Man pieder puse no nekustamā īpašuma. Visus komunālos rēķinus apmaksāju pilnībā. Vai otram īpašniekam ir jāapmaksā daļa no komunālajiem maksājumiem, ja viņš dzīvoklī nedzīvo un to nelieto? Vai es varu piedzīt no otra īpašnieka komunālo rēķinu apmaksu par iepriekšējiem gadiem?

A
atbild:
09. aprīlī, 2024
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., asociētā profesore

Samaksas kārtību noteic Dzīvokļa īpašuma likums un Ministru kabineta noteikumi Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem”.

Tiesu prakse ir atzinusi, ka “viena dzīvokļa īpašuma kopīpašnieki ir atbildīgi katrs par savu pārvaldīšanas izdevumu, komunālo pakalpojumu un uzkrājumu maksājumu daļu atbilstoši savas domājamās daļas lielumam, proti, dzīvokļa īpašuma kopīpašnieku atbildība ir dalīta, nevis solidāra”.

Tādējādi vienam kopīpašniekam nav pienākuma apmaksāt otra kopīpašnieka izdevumu daļu, neraugoties uz to, ka tiek izrakstīts viens rēķins. Ja samaksa ir veikta otra kopīpašnieka vietā, tad var celt prasību par samaksātā atlīdzināšanu.