TĒMA: Drošība

Vai sodīta persona var iegūt apsardzes darbinieka sertifikātu

J
jautā:
04. aprīlī, 2024
Daniels

Vai ir tiesības saņemt apsarga sertifikātu, ja cietumsods ir izciests un sodāmība dzēsta?

A
atbild:
29. aprīlī, 2024

Apsardzes darbības likuma 15. pants noteic, ka apsardzes sertifikātu aizliegts izsniegt personai:

  • kura sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu vai par alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā izdarītu noziedzīgu nodarījumu,  pirms sodāmības dzēšanas vai noņemšanas;
  • kura notiesāta par šā panta 1. punktā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, atbrīvojot no soda vai soda izciešanas,  ja nav pagājis gads pēc nolēmuma par atbrīvošanu no soda vai soda izciešanas stāšanās spēkā;
  • kura atbrīvota no kriminālatbildības par šā panta 1. punktā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, ja nav pagājis gads pēc lēmuma stāšanās spēkā;
  • kura nosacīti atbrīvota no kriminālatbildības par šā panta 1. punktā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu,  pirms pārbaudes laika beigām;
  • kurai kriminālprocesā piemērots apsūdzētā statuss par šā panta 1. punktā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu;
  • kura administratīvi sodīta par alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē izdarītiem pārkāpumiem, par atteikšanos no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai, no narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmes pārbaudes, par sīko huligānismu, par maznozīmīga miesas bojājuma tīšu nodarīšanu vai par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka, robežsarga vai zemessarga, kā arī karavīra likumīgajam rīkojumam vai prasībai,  ja nav pagājis gads pēc administratīvā soda izpildes;
  • kurai pēdējā gada laikā anulēts apsardzes sertifikāts;
  • kurai diagnosticētas medicīniskās pretindikācijas, kas dod pamatu apšaubīt tās spēju veikt apsardzes darbību;
  • kura nav sasniegusi 18 gadu vecumu;
  • kurai nav nepieciešamo valsts valodas prasmju.

Apsardzes sertifikātu izsniegšanas kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 380

Tādējādi, ja uz personu neattiecas Apsardzes darbības likuma 15. pantā noteiktie ierobežojumi un ir dzēsta personas sodāmība par tīšu noziedzīgu nodarījumu, tai ir tiesības iegūt apsardzes darbinieka sertifikātu.