TĒMA: Reģistri

Kad tiek dzēsta informācija par personas administratīvo sodāmību

J
jautā:
06. martā, 2024
Mārtiņš

Vai administratīvā sodāmība pēc 15 gadiem no Sodu reģistra tiek pilnībā dzēsta?

A
atbild:
15. martā, 2024
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 24. pantam administratīvā sodāmība ir administratīvo pārkāpumu izdarījušas personas soda piemērošanas administratīvi tiesiskās sekas, kas ir spēkā nolēmuma par sodu izpildes laikā, kā arī pēc tam – līdz administratīvās sodāmības dzēšanai. Vispārējā gadījumā persona uzskatāma par sodītu no nolēmuma par sodu spēkā stāšanās brīža, bet atzīstama par administratīvi nesodītu – gadu pēc soda izpildes. Turklāt administratīvās sodāmības dzēšanas termiņu skaita no dienas, kad pilnībā ir izpildīts pamatsods un papildsods. Ja sods nav izpildīts, persona uzskatāma par administratīvi sodītu vēl gadu pēc soda izpildes noilguma termiņa beigām.

Savukārt informācija par sodāmību pilnībā tiek dzēsta atbilstoši Sodu reģistra likuma 23. pantam. Proti, reģistra arhīva datubāzē tiek glabātas ziņas par administratīvo pārkāpumu izdarījušo personu gadu pēc tam, kad no Fizisko personu reģistra saņemtas ziņas par personas nāvi, 10 gadus pēc administratīvā pārkāpuma procesa izbeigšanas, administratīvā pārkāpuma lietā piemērotā soda izpildes vai no administratīvā soda izpildes noilguma iestāšanās, vai informācijas saņemšanas no zvērināta tiesu izpildītāja par izpildu dokumenta izsniegšanu atpakaļ piedzinējam, vai izpildu lietvedības izbeigšanas vai pabeigšanas, vai 10 gadus no ziņu pārnešanas uz arhīva datubāzi par personu, kura izdarījusi administratīvo pārkāpumu laikposmā no 2002. gada 1. janvāra līdz 2005. gada 31. decembrim.