Par kaimiņu parādiem un to piedziņu ir tiesības prasīt informāciju

J
jautā:
09. novembrī, 2013
Ļubova Koļcova

Sveicināti! Mūsu mājas dzīvokļu īpašnieki nosūtīja pieprasījumu mūsu mājas apsaimniekotājam - SIA "Rīgas namu pārvaldnieks". Pieprasījums: "Mēs, zemāk parakstījušies X ielas XX (norādīta mūsu mājas adrese), Rīgā, dzīvokļu īpašnieki, lūdzam sniegt mums informāciju par dzīvokļiem, kuru īpašnieki ilgstoši nemaksā par sniegtajiem komunālajiem pakalpojumiem un apsaimniekošanu un kuru parādi pārsniedz Ls 500. Atbildē lūdzam norādīt tikai dzīvokļu numurus un parāda summu (pamatparāda apmēru un kavējuma naudas apmēru), neuzrādot dzīvokļa īpašnieka personiskos datus. Atbildot uz mūsu pieprasījumu, lūdzam īpašu uzmanību pievērst parādiem, kas izveidojušies 16. dzīvokļa īpašniekiem: lūdzam uzrādīt laika periodu, par kādu tika izrakstīti rēķini 16. dzīvokļa īpašniecei X (norādīts konkrētais uzvārds) kundzei un otrai 16. dzīvokļa īpašniecei - sabiedrībai ar ierobežotu atbildību „XXX” (norādīts SIA nosaukums), kādā summā izrakstītie rēķini bija apmaksāti un kādas ir parādu summas katram no minētajiem 16. dzīvokļa īpašniekiem. Lūdzam sniegt mums pārskatu par pasākumiem, kādus SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” veica, lai atgūtu parādus, un konkrēti norādīt, vai parādniekiem tika aizsūtīti pirmstiesas brīdinājumi, kā arī vai tika ierosināti tiesas procesi. Atbildi lūdzam sūtīt uz mūsu mājas pilnvarotās personas adresi."

Uz mūsu pieprasījumu SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" atsūtīja mums sekojošu atbildi: "Jautājumā par Sabiedrības veiktajām darbībām Dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku parādu piedziņai Sabiedrība informē, ka pret diviem dzīvokļu īpašniekiem iesniegtas prasības tiesā. Lai ievērotu Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 14.panta ceturtajā daļā noteikto pārvaldnieka pienākumu savlaicīgi informēt dzīvokļu īpašniekus par atsevišķa dzīvokļa īpašnieka darbību vai bezdarbību (tai skaitā uz pārvaldīšanas uzdevuma pamata iegūto saistību neizpildi), pilnīgu informāciju par šiem jautājumiem pēc dzīvojamās mājas īpašnieka atsevišķa pieprasījuma, un vienlaikus, lai, izsniedzot šāda rakstura informāciju, neliktu pārkāptas Fizisko personu datu aizsardzības likuma normas, Sabiedrība noteikusi vienotu kārtību, kādā šāda informācija izsniedzama klientam. Tādējādi Sabiedrība informē, ka var izsniegt informāciju, kas satur personas datus, tikai attiecīgās dzīvojamās mājas īpašniekam (dzīvokļa īpašniekam), pamatojoties uz atsevišķu pieprasījumu. Pieprasīto informāciju var saņemt tikai attiecīgas dzīvojamās mājas dzīvokļa īpašnieks vai viņa pilnvarotā persona, ierodoties jebkurā Sabiedrības Klientu apkalpošanas centrā līdzi ņemot personas identitāti apliecinošu dokumentu (vai notariāli apstiprinātu pilnvaru) un īpašumtiesības apliecinošu dokumentu, lai Sabiedrība var pārliecināties, ka pieprasītās informācijas iesniedzējs ir attiecīgas dzīvojamās mājas dzīvokļa īpašnieks vai tā pilnvarota persona." Jautājums: vai dzīvokļu īpašnieki nevar saņemt pieprasīto informāciju tādā apjomā, kas minēts pieprasījumā? Vai mūsu pieprasījums nav likumīgs un pamatots? Vai ir pamatota un likumīga tāda apsaimniekotāja atbilde?

A
atbild:
04. decembrī, 2013
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Patiešām, Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 14.panta ceturtajā daļā ir noteikts: „Pārvaldnieka pienākums ir savlaicīgi informēt dzīvokļu īpašniekus par atsevišķa dzīvokļa īpašnieka darbību vai bezdarbību (tai skaitā uz pārvaldīšanas uzdevuma pamata iegūto saistību neizpildi), kas ietekmē vai var ietekmēt citu dzīvokļu īpašnieku intereses, kā arī sniegt nepārprotamu un pilnīgu informāciju par šiem jautājumiem pēc dzīvojamās mājas īpašnieka atsevišķa pieprasījuma.”

Tātad mājas pārvaldniekam ir jāsniedz citiem konkrētās mājas dzīvokļu īpašnieku pieprasītā informācija par konkrētu dzīvokļu īpašnieku parādu ilgumu un apmēru.

Ja apsaimniekotājs atteiktos to darīt, tad likums būtu pārkāpts. Taču, tā kā mūsu valstī stingri tiek ievērotas personas datu aizsardzības prasības, šķiet, nebūtu arī pārāk sarežģīti, ja  mājas dzīvokļu īpašnieku pilnvarotais pārstāvis ar prasītajiem dokumentiem ierastos RNP Klientu apkalpošanas centrā. Tā kā RNP ir ļoti liels uzņēmums un apkalpo ļoti daudz māju, šī birokrātiskā prasība ir saprotama – piemēram, lai informāciju par SIA XXX parādiem un ierosinātu tiesvedību nesniegtu nepiederošai personai, kura, iespējams, vēlas šos datus izmantot kompromitējošā nolūkā.