TĒMA: Tieslietas

Lietas jauna izskatīšana tiesā sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem

J
jautā:
07. decembrī, 2023
tiesa

Esmu zaudējis civillietu bijušā kopīpašnieka maksātnespējas administratoram, un tagad gaidām, ka bijušais atkal būs kopīpašnieks zemesgrāmatā, kur viņa daļu tirgos izsolē. Bijām tiesā visās trijās instancēs, kur neatzina, ka par īpašumu esot maksāta nauda. Tomēr šobrīd ir uzradušies jauni pierādījumi, kas pierāda, ka 2018. gadā kopīpašniekam tika nodota un saņemta skaidra nauda, ir arī liecinieki, kas to apstiprina, jo iepriekš viņi nezināja, ka to var darīt (liecināt). Kā var atjaunot tiesvedību, lai apstiprinātu nu jau atcelto pirkuma līgumu? Ar jaunu prasības pieteikumu vai, rakstot par esošo lietu/spriedumu tiesai (kurai no trijām tiesām rakstīt)? Kā rīkoties, ja tomēr neko nevar darīt? Vai var vērsties Eiropas tiesā? Paldies!

A
atbild:
19. decembrī, 2023
Pauls Vasks
jurists

Civilprocesa likums paredz jums tiesības vērsties tiesā ar pieteikumu par lietas jaunu izskatīšanu sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem. Civilprocesa likuma 478. pants noteic, ka šāds pieteikums iesniedzams tajā pašā tiesā, ar kuras spriedumu vai lēmumu pabeigta lietas izskatīšana pēc būtības. Pieteikumu var iesniegt triju mēnešu laikā no dienas, kad konstatēti apstākļi, kas ir pamatā lietas jaunai izskatīšanai. Pieteikumu tiesā nevar iesniegt, ja kopš sprieduma vai lēmuma stāšanās spēkā pagājis vairāk nekā 10 gadu.

Par jaunatklātiem apstākļiem likums atzīst:

  • būtiskus lietas apstākļus, kas pastāvēja lietas izskatīšanas laikā, bet nebija un nevarēja būt zināmi pieteikuma iesniedzējam;
  • ar likumīgā spēkā stājušos tiesas spriedumu krimināllietā konstatētas apzināti nepatiesas liecinieku liecības, apzināti nepatiesu eksperta atzinumu, apzināti nepatiesu tulkojumu, viltotus rakstveida vai lietiskos pierādījumus, uz kuru pamata taisīts spriedums;
  • ar likumīgā spēkā stājušos tiesas spriedumu krimināllietā konstatētas noziedzīgās darbības, kuru dēļ taisīts nelikumīgs vai nepamatots spriedums vai pieņemts lēmums;
  • tā tiesas sprieduma vai citas iestādes lēmuma atcelšanu, uz kura pamata taisīts spriedums vai pieņemts lēmums šajā lietā;
  • lietas izspriešanā piemērotās tiesību normas atzīšanu par neatbilstošu augstāka juridiska spēka tiesību normai;
  • Eiropas Cilvēktiesību tiesas vai citas starptautiskas vai pārnacionālas tiesas nolēmums šajā lietā, no kura izriet, ka tiesvedība ir jāuzsāk no jauna. Šādā gadījumā tiesai, pieņemot nolēmumu atsāktajā lietā, jābalstās uz Eiropas Cilvēktiesību tiesas vai citas starptautiskas vai pārnacionālas tiesas nolēmumā konstatētajiem faktiem un to juridisko vērtējumu (skat. Civilprocesa likuma 479. pantu).

Ja ir izsmelti visi valsts iekšējie tiesību aizsardzības līdzekļi, jums pastāv iespēja jūsu tiesību aizsardzībai vērsties pret valsti starptautiskā līmenī, ceļot prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Sūdzība var tikt iesniegta par Latvijai saistošajā Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā iekļauto tiesību pārkāpumiem.

Cita starpā konvencija aizsargā šādas tiesības:

  • tiesības uz dzīvību;
  • tiesības uz taisnīgu lietas izskatīšanu civillietās un krimināllietās;
  • tiesības uz privātās un ģimenes dzīves neaizskaramību;
  • izteiksmes brīvību;
  • domu, pārliecības un ticības brīvību;
  • tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzības nodrošinājumu;
  • tiesības uz sava īpašuma izmantošanu;
  • tiesības uz brīvām vēlēšanām

(https://www.echr.coe.int/documents/d/echr/questions_answers_lav).