E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30281
Lasīšanai: 3 minūtes
3
3

Kas var strādāt par pirmsskolas vai sākumskolas skolotāju

J
jautā:
23. augustā, 2023
Vija

Sveiki! Vai par pirmsskolas un sākumskolas skolotāju drīkst strādāt tikai persona, kas ieguvusi diplomu vai mācās tieši par pirmsskolas vai sākumskolas skolotāju? Vai, piemēram, kādas citas profesijas pārstāvis ar nepabeigtu augstāko izglītību var strādāt par pirmsskolas, sākumskolas, vidusskolas skolotāju? Piemēram, psihologs, sociālais darbinieks. Vai ir iespēja iziet papildu kursus, kas saistīti ar bērniem, un tad var strādāt par skolotāju ar, piemēram, psihologa diplomu? Runa ir par mācību priekšmetu pasniegšanu, klases audzinātājas un pirmsskolas skolotājas amatu.

A
atbild:
05. septembrī, 2023
Sarmis Mikuda
LV portāls

Izglītības likuma 48. panta pirmajā daļā noteikts, ka strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kurai ir pedagoģiskā izglītība vai kura apgūst pedagoģisko izglītību, kas atbilst Ministru kabineta noteiktajām profesionālās kvalifikācijas prasībām. Šīs prasības nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” (MK noteikumi).

Tātad par pirmsskolas vai sākumskolas skolotāju drīkst strādāt gan persona, kas ieguvusi minēto noteikumu 2. vai 5. punktā (atbilstoši) noteikto izglītību un profesionālo kvalifikāciju, gan persona, kas iegūst šādu izglītību un profesionālo kvalifikāciju pedagogiem noteiktajām prasībām atbilstošā studiju programmā.

Persona ar t. s. “nepabeigtu augstāko izglītību” var strādāt par vispārējās izglītības pedagogu tikai tādā gadījumā, ja tā turpina augstākās izglītības ieguvi vispārējās izglītības pedagogam (MK noteikumu 2. punkts) vai pirmsskolas izglītības pedagogam (MK noteikumu 5. punkts) noteiktajām prasībām atbilstošā studiju programmā.  

MK noteikumu 2.3. punktā noteikts, ka par vispārējās izglītības pedagogu var strādāt arī persona, kurai ir augstākā izglītība mācību priekšmetam atbilstošā zinātnes nozarē un skolotāja kvalifikācija vai apgūta šo noteikumu 21.3. apakšpunktā minētā profesionālās kompetences pilnveides programma, vai augstākās izglītības studiju programmas ietvaros apgūta ar pedagoģiju saistīta studiju programmas daļa vismaz divu kredītpunktu jeb vismaz 72 stundu apjomā. Atbilstoši šai normai persona, kas ieguvusi psihologa izglītību, var mācīt psiholoģiju vidusskolā pēc tam, kad iegūts sertifikāts pedagoģijā. Savukārt atbilstoši MK noteikumu 10. punktā noteiktajam persona, kura ieguvusi augstāko izglītību un sociālā darbinieka kvalifikāciju, ir tiesīga strādāt par sociālo pedagogu, ja studiju programmas ietvaros apgūta ar pedagoģiju saistītas studiju programmas daļa vismaz četru kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā.

Tā kā jūsu jautājums ir saistīts ar atšķirīgām situācijām, nevaru par visām sniegt konkrētas un izsmeļošas atbildes. Iesaku iepazīties ar MK noteikumiem, kas pieejami šeit.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 92 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas