E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30266
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Pensijas
1
1

Tiesībām uz ātrāku pensionēšanos noteikts minimālais aprūpes laiks vienam bērnam ar invaliditāti

J
jautā:
21. augustā, 2023
Ineta

Labdien! Vēlētos uzzināt, kāds ir jurista skaidrojums likuma “Par valsts pensijām” 11. panta 4. daļai. Konkrēti, ātrāk var pensionēties, ja ir aprūpēts bērns, kurš .. vismaz astoņus gadus ir bijis atzīts par bērnu ar invaliditāti. Pieminēts ir viens bērns. Manā gadījumā ir divi bērni, diemžēl abiem ir piešķirta invaliditāte. Nevienam atsevišķi nav likumā minēto astoņu aprūpes gadu, bet kopā bērnus ar invaliditāti esmu aprūpējusi ilgāk nekā likumā noteiktos astoņus gadus. Kā tiek interpretēts likums? Liekot uzsvaru uz to, ka ģimenē var būt tikai viens bērns invalīds, kurš ir aprūpēts vismaz astoņus gadus, vai liekot uzsvaru uz aprūpes ilgumu, kas ir astoņi gadi un vairāk? Pateicos par atbildi jau iepriekš!

A
atbild:
06. septembrī, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Klismete, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Likuma “Par valsts pensijām” 11. panta ceturtā daļa noteic, ka tiesības uz vecuma pensiju piecus gadus pirms šā panta pirmajā daļā noteiktā vecuma sasniegšanas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, ir bērna vecākam vai aizbildnim, kurš laika periodā, līdz bērns sasniedzis 18 gadu vecumu, ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpējis piecus vai vairāk bērnus vai bērnu, kurš normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā vismaz astoņus gadus ir bijis atzīts par bērnu ar invaliditāti. Šādu tiesību nav personai, kurai atņemtas aprūpes vai aizgādības tiesības vai kura atcelta no aizbildņa pienākumu pildīšanas nekārtīgas šo pienākumu izpildīšanas dēļ.

Minētā tiesību norma nosaka minimālo viena bērna aprūpes laiku, proti, tam jābūt vismaz astoņus gadus, tādējādi, nosakot tiesības uz vecuma pensiju, netiek summēts vairāku bērnu aprūpes ilgums.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas