Labdien! Vai es varu pretendēt (vai esmu tiešā mantiniece) uz tēva/mātes mantu, ja viņiem bija atņemtas aizgādības tiesības un ja līdz 18 gadu vecumam es dzīvoju bērnu namā? Viņiem neatjaunoja aizgādības tiesības. Tagad attiecības ir normālas, bet formāli viņi neskaitās mani vecāki. Esmu viņiem vienīgā meita. Tēvam un mātei katram ir māsa. Vai manta pienāksies viņu māsām, ja es nevarēšu uz to pretendēt?
Civillikuma 403. pants noteic, ka mantojuma atstājēja radinieki manto pēc zināmas kārtas, kas pamatota daļēji uz radniecības veidu, daļēji uz tās pakāpju tuvumu.
Attiecīgi atbilstoši Civillikuma 404. pantam mantošanas kārtībā izšķir četras likumisko mantinieku šķiras:
Saskaņā ar Civillikuma 77. pantu aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās līdz bērna pilngadības sasniegšanai. Tas nozīmē, ka jūs kā meita esat pirmās šķiras likumiskā mantiniece, kurai ir tiesības mantot no saviem vecākiem. Ja jūsu rīcībā ir radniecību pierādoši dokumenti, t. sk. dzimšanas apliecība, kurā minēti vecāki, tad jums ir tiesības pretendēt uz vecāku atstāto mantojumu. Atbilstoši normatīvo aktu regulējumam, ja gribu mantot izsaka pirmās šķiras mantinieks un pierāda savas mantošanas tiesības, tad tālāka šķira mantot nevarēs, tāpēc lasītāja aprakstītajā situācijā vecāku brāļi un māsas kā otrās šķiras mantinieki uz mantojumu vairs pretendēt nevarēs.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!