TĒMA: Pensijas

Strādājošs vecuma pensijas saņēmējs ik pēc gada pensiju var pārrēķināt

J
jautā:
20. jūlijā, 2023
Jānis

2011. gadā devos pensijā, no tā laika esmu strādājis algotu darbu. Vai man ir nozīme veikt pensijas pārrēķinu? Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
21. jūlijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Arī pēc vecuma pensijas piešķiršanas cilvēks, kurš turpina strādāt, ir sociāli apdrošināts, un daļa no viņa sociālajām iemaksām veido pensijas kapitālu. Strādājošiem vecuma pensijas saņēmējiem ir tiesības veikt pensijas pārrēķinu saistībā ar uzkrāto pensijas kapitālu pēc pensijas piešķiršanas vai pārrēķināšanas. Automātiski tas nenotiek. Pašam jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā iesniegums.

Strādājošais vecuma pensiju var pārrēķināt ik pēc 12 mēnešiem. To var darīt arī retāk, tas ir, pēc ilgāka laika perioda.

Pensijas kapitāls, no kura aprēķina pensijas daļu, ko strādājošajam pēc pensijas pārrēķina pievieno pensijai, ir gadā vai ilgākā laika periodā veiktās iemaksas pensijai – no jauna uzkrātais pensijas kapitāls.

Jo lielāks no jauna uzkrātais kapitāls, jo lielāka izveidosies pensijas daļa, kuru pieskaitīs iepriekšējai pensijai. Šī ir atbilde uz vaicāto, vai ir nozīme veikt pensijas pārrēķinu.

Iesniegumu VSAA vecuma pensijas pārrēķināšanai var iesniegt arī elektroniski – portālā Latvija.lv.

Ja jums ir jautājumi par iesniegumu vai pensijas pārrēķināšanu, jāsazinās ar VSAA.