TĒMA: Tieslietas

Tiesa, nosakot bērna dzīvesvietu, ņem vērā bērna tiesības un intereses

J
jautā:
14. jūlijā, 2023
Monta

Labdien! Ir divi bērni, kuri dzīvo 50/50 pie katra vecāka. Ir dzīvesbiedrs, bet pati esmu bezdarbniece. Redzu, ka bērniem ir grūti dzīvot pa divām mājām, un lielais bērns ir izteicis vēlmi dzīvot pie manis. Ja man nav darba, vai pastāv iespēja, ka tiesa nepiekritīs noteikt abu bērnu dzīvesvietu pie manis?

A
atbild:
11. augustā, 2023
Santa Galiņa
LV portāls

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 6. panta otro daļu visām darbībām attiecībā uz bērnu, neatkarīgi no tā, vai tās veic valsts vai pašvaldību institūcijas, sabiedriskās organizācijas vai citas fiziskās un juridiskās personas, kā arī tiesas un citas tiesībaizsardzības iestādes, prioritāri ir jānodrošina bērna tiesības un intereses. Šīs personas ievēro bērna labākās intereses visās darbībās, kas tieši vai netieši skar vai var skart bērnu:

  • novērtējot jebkuru ar bērnu saistītu gadījumu;
  • rīkojoties jebkādā ar bērnu saistītā lietā;
  • pieņemot jebkuru lēmumu saistībā ar bērnu.

Tādējādi secināms, ka tiesvedības gadījumā, izlemjot jautājumu par bērnu dzīvesvietu, tiesas nolēmumam ir jāatbilst bērna interesēm.

Līdz ar to, nezinot visus apstākļus, nevaram sniegt konkrētu atbildi uz jūsu jautājumu, vien vēršam uzmanību, ka likuma izpratnē prioritāri jābūt nodrošinātām bērna tiesībām un interesēm.