TĒMA: Nodokļi

Izmantojot personisko mantu, saimnieciskās darbības izdevumiem piemēro proporcionālo aprēķinu

J
jautā:
01. jūlijā, 2023
Juris P.

Vai pašnodarbinātais var norakstīt elektrības, telefona, komunālos un interneta izdevumus, ja ir deklarēts šajā adresē, bet nav īpašnieks un arī rēķini nav uz viņa vārda? Ja tas ir iespējams, kā aprēķina, cik procentu no rēķiniem var norakstīt, un kā to pierādīt? Vai telefona rēķina gadījumā ir jāuzrāda veiktās sarunas, skaits un ilgums? Interneta/komunālo rēķinu gadījumā es neredzu iespēju, kā pierādīt, cik procentu tiek izmantoti saimnieciskajai darbībai. Paldies.

A
atbild:
11. jūlijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Īres līgumam un maksājumu (attaisnojuma) dokumentiem jābūt noformētiem uz nodokļu maksātāja vārda.

Ja saimnieciskajā darbībā izmanto telpas vai mantu, kura tiek lietota arī personīgajam patēriņam, tad saimnieciskās darbības izmaksās ieskaita to izdevumu daļu, kas attiecas uz saimniecisko darbību (ja iespējams objektīvi noteikt proporciju un dokumentāri pamatot).

Ja proporciju nevar noteikt un dokumentāri pamatot, tad izdevumos iekļauj 70% no saimnieciskās darbības izdevumiem.

Valsts ieņēmumu dienesta šāgada 16. maija videoseminārā “Saimnieciskās darbības veicēja gada ienākumu deklarācijas sagatavošana un izdevumu atskaitīšana” un informatīvajos materiālos ar piemēriem paskaidrots, kā nosakāmi saimnieciskie izdevumi un kā piemēro proporcionālo aprēķinu, ja saimnieciskajā darbībā izmanto telpas vai mantu, kura tiek izmantota arī personīgajam patēriņam.