E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29176
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Svarīgos jautājumus bērna dzīvē izlemj vecāki

J
jautā:
15. aprīlī, 2023
Mārtiņš

Esmu ar sievu precējies gadu. Viņa ir stāvoklī ar manu bērnu. Sievai ir četrus gadus vecs bērns no iepriekšējās laulības. Es dzīvoju un strādāju Apvienotajā Karalistē jau sešus gadus. Man ir patstāvīgā uzturēšanās atļauja, un pēc šis valsts likuma mana tuvākā ģimene var pārcelties pie manis. Man ir ļoti labs un labi atalgots darbs, kas palīdz man apgādāt manu ģimeni Latvijā. Ar sievu nolēmām, ka vislabāk būtu, ja viņa ar četrgadīgo bērnu pārceltos pie manis. Sievai ir augstākā izglītība un pieredze darbā, kas šajā valstī ir ļoti pieprasīts un daudzreiz labāk atalgots nekā Latvijā, kas ļautu bērnam dzīvot labākos apstākļos. Turklāt sieva ļoti labi pārvalda šīs valsts valodu un  bērnam tā tiek mācīta gan mājās, gan bērnudārzā. Man tuvumā ir labas skolas, pieejams liels atbalsts vecākiem, kā arī laba un bezmaksas veselības aprūpe. Bērna bioloģiskais tēvs nepiekrīt, ka bērns tiek pārcelts uz dzīvi citā valstī. Mūsu nodoms nav liegt tēvam tikties ar bērnu, bet gan dzīvot kopā kā ģimenei, sagaidīt jaunā bērna piedzimšanu un veidot labāku dzīvi bērniem. Kur vērsties pēc padoma un kā turpmāk rīkoties? Vai mums ir pietiekams pamats, lai vērstos tiesā? Vai vispār ir iespēja, ka sieva ar 4 gadus veco bērnu pārceļas pie manis uz Apvienoto Karalisti?

A
atbild:
18. maijā, 2023
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 177. pantu bērns līdz pilngadības sasniegšanai ir vecāku aizgādībā. Tas nozīmē, ka abi dzimšanas apliecībā ierakstītie vecāki – gan māte, gan tēvs –, vienalga, vai viņi bijuši laulāti vai ne, pēc aizgādības tiesībām ir sava nepilngadīgā bērna dabiskie aizbildņi - bērna likumiskie pārstāvji, kam ir vienlīdzīgas tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās.

Pēc Civillikuma 177. panta rūpes par bērnu nozīmē viņa aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt viņa dzīvesvietu. Bērna aprūpe nozīmē viņa uzturēšanu, tas ir, ēdienu, apģērbu, mājokli un veselības aprūpi, bērna kopšanu un viņa izglītošanu un audzināšanu (garīgā un fiziskā attīstība, pēc iespējas atbilstošāk viņa individualitāti, spējām un interesēm un sagatavojot bērnu sabiedriski derīgam darbam). Bērna uzraudzība nozīmē rūpes par bērna paša drošību un trešās personas apdraudējuma novēršanu. Rūpes par bērna mantu nozīmē gādību par bērna mantas uzturēšanu un izmantošanu tās saglabāšanai un vairošanai. Tiesības noteikt bērna dzīvesvietu nozīmē dzīvesvietas ģeogrāfisko un mājokļa izvēli.

Ja vecāki šķiras, Civillikuma 178. panta otrajā daļā ir paredzēts, ka kopīga vecāku aizgādība turpinās. Lai gan bērnu  aprūpē un uzrauga vecāks, pie kura bērns dzīvo, jautājumos, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību, vecāki lēmumu pieņem kopā. Tas nozīmē, ka svarīgus jautājumus, piemēram, kur bērns dzīvos, mācīsies, māte nedrīkst  izlemt vienpersoniski bez bērna tēva piekrišanas. Ja viens no vecākiem pieņem lēmumus par bērnu, nekonsultējoties ar otru vecāku, otram vecākam ir tiesības iebilst. Civillikuma 178. panta otrajā daļā ir paredzēts, ka vecāku domstarpības izšķir bāriņtiesa, ja likumā nav noteikts citādi.

Ja šķiroties ir strīds, kura vecāka ikdienas aizgādībā būs bērns, tas jāizšķir tiesā, vienai no pusēm ceļot prasību par ikdienas aizgādības un bērna dzīvesvietas noteikšanu.

Pēc iepriekšminētā, aicinām Jūs vērsties bāriņtiesā, lai risinātu bērnam būtiskos jautājumus.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 5 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU