Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Pensijas

Tiesībām uz priekšlaicīgu pensiju nepieciešams 30 gadu stāžs

J
jautā:
05. aprīlī, 2023
Inna

Labdien! Vai vīrietim, kuram piešķirta invaliditāte saistībā ar arodslimību un kura kopējais darba stāžs nesasniedz 30 gadus, ir tiesības uz priekšlaicīgu vecuma pensijas saņemšanu? Kādi ir nosacījumi priekšlaicīgas vecuma pensijas piešķiršanai šādos gadījumos?

A
atbild:
02. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Lai būtu tiesības uz priekšlaicīgu pensionēšanos – divus gadus pirms likumā “Par valsts pensijām” vecuma pensijas piešķiršanai noteiktā vecuma sasniegšanas –, ir nepieciešams vismaz 30 gadu apdrošināšanas stāžs. Šogad priekšlaicīgi pensionēties var personas, kuras sasniegušas 62 gadu un 6 mēnešu vecumu.

Invaliditāte nedod papildu priekšrocības priekšlaicīgai vecuma pensijas saņemšanai. Invaliditātes gadījumā jākārto invaliditātes pensija.

Ja ir noteikta invaliditāte, invaliditātes pensijas saņēmējam, tostarp vecuma pensijas saņēmējam, ir tiesības uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumu.