Speciālā pedagoga kvalifikācijas ieguve

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. martā, 2023
Jeļena

Kurās mācību iestādēs Latvijā pašlaik var apgūt speciālā pedagoga kvalifikāciju? Vai cits pedagogs ar 72 stundu sertifikātu par apgūto B līmeņa tālākizglītību speciālajā izglītībā arī var strādāt kā speciālais pedagogs? Vai viņš arī ir tiesīgs izsniegt bērnu speciālā pedagoga izvērtējumus, lai sūtītu bērnus uz pašvaldību pedagoģiski medicīnisko komisiju?

A
atbild:
04. aprīlī, 2023
Sarmis Mikuda
LV portāls

Ministru kabineta noteikumu Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” 3.punktā noteikts, ka par pedagogu, kurš īsteno speciālās izglītības programmas speciālās izglītības iestādēs vai speciālās klasēs vai grupās, ir tiesīga strādāt persona, kurai ir šo noteikumu 2., 5. vai 6. punktā minētā izglītība un apgūta šo noteikumu 21.3. apakšpunktā minētā profesionālās kompetences pilnveides programma speciālajā izglītībā vai iegūta speciālās izglītības skolotāja kvalifikācija.

Latvijā profesionālā bakalaura studiju programmu “Speciālā izglītība” var apgūt Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā pilna vai nepilna laika studijās klātienē vai neklātienē. Studiju programmas absolventi ir tiesīgi strādāt ar personām, kurām ir attīstības traucējumi, izglītības iestādēs, sociālās aprūpes iestādēs vai sertificētā privātpraksē. Profesionālā specializācija - speciālās izglītības skolotājs un viena no papildspecializācijām: darbam ar izglītojamiem, kuriem ir garīgās attīstības traucējumi, vai darbam ar izglītojamiem, kuriem ir redzes traucējumi, vai darbam ar izglītojamiem, kuriem ir dzirdes traucējumi, vai darbam ar izglītojamiem, kuriem ir mācīšanās traucējumi (jaukti attīstības traucējumi), vai darbam ar izglītojamiem, kuriem ir valodas un runas traucējumi, vai darbam zīmju valodā.

Minēto noteikumu 2.punktā noteikts, ka par vispārējās izglītības pedagogu, izņemot pirmsskolas izglītības pedagogu, ir tiesīga strādāt persona, kuras izglītība un profesionālā kvalifikācija atbilst vienai no šādām prasībām:

2.1. augstākā pedagoģiskā izglītība un atbilstoša mācību priekšmeta skolotāja kvalifikācija;

2.2. augstākā pedagoģiskā vai augstākā izglītība un sākumskolas vai sākumizglītības skolotāja, vai pamatizglītības skolotāja kvalifikācija, pamatizglītības 1. klasē – arī pirmsskolas skolotāja kvalifikācija vai apgūta šo noteikumu 21.3. apakšpunktā minētā profesionālās kompetences pilnveides programma pirmsskolas saturā un didaktikā;

2.3. augstākā izglītība mācību priekšmetam atbilstošā zinātnes nozarē un skolotāja kvalifikācija vai apgūta šo noteikumu 21.3. apakšpunktā minētā profesionālās kompetences pilnveides programma, vai augstākās izglītības studiju programmā apgūta ar pedagoģiju saistīta studiju programmas daļa vismaz 2kredītpunktu jeb vismaz 72 stundu apjomā;

2.4. augstākā izglītība un maģistra vai doktora grāds izglītībā vai pedagoģijā un tā iegūšanai izstrādātais zinātniskais darbs ir saistīts ar mācību priekšmeta saturu un didaktiku.

Saskaņā ar noteikumu 5.punktu par vispārējās izglītības pirmsskolas pedagogu ir tiesīga strādāt persona, kuras izglītība un profesionālā kvalifikācija atbilst vienai no šādām prasībām:

5.1. augstākā pedagoģiskā vai augstākā izglītība un pirmsskolas skolotāja kvalifikācija;

5.2. augstākā pedagoģiskā vai augstākā izglītība un sākumizglītības skolotāja kvalifikācija;

5.3. augstākā izglītība pedagoģijā un apgūta šo noteikumu 21.3. apakšpunktā noteiktā profesionālās kompetences pilnveides programma pirmsskolas saturā un didaktikā;

5.4. maģistra vai doktora grāds izglītībā vai pedagoģijā un tā iegūšanai izstrādātais zinātniskais darbs ir saistīts ar pirmsskolas izglītības saturu un didaktiku;

5.5. pedagoģiskā izglītība un mūzikas skolotāja kvalifikācija pirmsskolas mūzikas skolotājam vai sporta skolotāja kvalifikācija pirmsskolas sporta skolotājam.

Atbilstoši noteikumu 6.punktam par profesionālās un interešu izglītības pedagogu ir tiesīga strādāt persona, kuras izglītība un profesionālā kvalifikācija atbilst vienai no šādām prasībām:

6.1. augstākā izglītība un augstākā pedagoģiskā izglītība vai apgūta šo noteikumu 21.3. apakšpunktā noteiktā profesionālās kompetences pilnveides programma, vai augstākās izglītības studiju programmā apgūta ar pedagoģiju vai mācību priekšmeta metodiku saistīta studiju programmas daļa vismaz 2 kredītpunktu jeb vismaz 72 stundu apjomā;

6.2. trešā līmeņa profesionālā kvalifikācija un augstākā pedagoģiskā izglītība vai apgūta šo noteikumu 21.3. apakšpunktā noteiktā profesionālās kompetences pilnveides programma, vai augstākās izglītības studiju programmā apgūta ar pedagoģiju vai mācību priekšmeta metodiku saistīta studiju programmas daļa vismaz 2 kredītpunktu jeb vismaz 72 stundu apjomā;

6.3. Latvijas Amatniecības kameras piešķirta amatnieka kvalifikācija, kas atbilst meistara līmenim, vai augstākās izglītības studiju programmā apgūta studiju programmas daļa vismaz 4 kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā un augstākā pedagoģiskā izglītība, vai apgūta šo noteikumu 21.3. apakšpunktā noteiktā profesionālās kompetences pilnveides programma, vai augstākās izglītības studiju programmā apgūta ar pedagoģiju vai mācību priekšmeta metodiku saistīta studiju programmas daļa vismaz 2 kredītpunktu jeb vismaz 72 stundu apjomā;

6.4. augstākā pedagoģiskā izglītība un speciālā pedagoga vai speciālās izglītības skolotāja kvalifikācija un mācību priekšmeta skolotāja kvalifikācija, kas atbilst mācību priekšmeta vai moduļa jomai profesionālās pamatizglītības programmu īstenošanai speciālās izglītības iestādē.

Papildus kādai no šīm izglītībām, kas nepieciešamas, lai strādātu atbilstoši par vispārējās izglītības vai pirmsskolas izglītības vai profesionālās un interešu izglītības pedagogu, speciālās izglītības pedagogam jāapgūst konkrēto  noteikumu 21.3.puntam atbilstoša programma (vismaz 72 stundas), pēc kuras apguves pedagogs saņem sertifikātu speciālajā izglītībā, un ko, saskaņojot ar Izglītības un zinātnes ministriju, izstrādā un realizē augstākās izglītības iestādes, kas īsteno pedagoģijas studiju programmas.