Par īpašnieka tiesībām rīkoties ar īpašumu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. februārī, 2023
Liene

Labdien! Vecāmāte pārrakstīja dzīvokli uz savu mazmeitu, manu māsu. Vecāmāte ir dzīva. Vai pēc viņas nāves mana māsa var pārrakstīt dzīvokli uz mana vārda?

A
atbild:
24. februārī, 2023

Jautājumā nav minēts, ko nozīmē dzīvokļa “pārrakstīšana”, proti, vai mazmeita īpašumtiesības ieguva uz dāvinājuma līguma, uztura līguma vai cita pamata, tādēļ varu sniegt vispārīgu atbildi. Līdz ar to –, ja vien konkrētā īpašumtiesību maiņas darījuma rezultātā nepastāv īpaši apstākļi vai apgrūtinājumi, aizliegumi, tad mazmeita, kļūstot par dzīvokļa īpašnieci, ir tiesīga ar to rīkoties pēc saviem ieskatiem, t. sk. pārdot, dāvināt, ieķīlāt utt. Nereti īpašumtiesību maiņa notiek uz dāvinājuma līguma pamata, kurā ietverts uzlikums, piemēram, aizliegums īpašumu pārdot, dāvināt vai citādi atsavināt bez dāvinātāja piekrišanas. Ja pastāv šāds uzlikums, tad pēc dāvinātāja nāves tas zaudē spēku, un apdāvinātais ir tiesīgs brīvi rīkoties ar īpašumu.