TĒMA: Nodokļi

Iedzīvotāju ienākuma nodokli par juridiskai personai iznomāto dzīvokli maksā nomnieks

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. februārī, 2023
jānis

Labdien! Šobrīd izīrēju dzīvokli kā privātpersona, līgums ir reģistrēts VID, maksāju nodokļos likumā noteiktos 10% no īres maksas. Īrnieks ir izteicis vēlmi pārslēgt līgumu uz viņam piederošo SIA. Vai šādā gadījumā man kā izīrētājam mainās nodokļu apmērs (saimnieciskās darbības vai nekustamā īpašuma), ja īres līgums tiek noslēgts ar SIA? Paldies!

A
atbild:
21. februārī, 2023

Izvēlēties likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēto 10% likmi var arī tad, ja dzīvokli iznomā juridiskai vai fiziskai personai, kas reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja.

Tādā gadījumā iedzīvotāju ienākuma nodokli ietur un valsts budžetā iemaksā ienākuma (nomas maksas) izmaksātājs. Iznomātājam ir tiesības kā izdevumus, kas saistīti ar ienākuma gūšanu, papildus norādīt samaksāto nekustamā īpašuma nodokļa summu, kas ir dokumentāri apliecināti izdevumi.

Ēkām, kuru lietošanas veids nav saistīts ar dzīvošanu, vai tās tiek izmantotas saimnieciskajā darbībā, tiek piemērota nekustamā īpašuma likme ir 1,5% no kadastrālās vērtības.