Kā latviešu valodā tiks atveidots lietuviešu uzvārds

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. februārī, 2023
Kristīna

Labdien! Šovasar slēgšu laulību ar Lietuvas pilsoni. Vēlējāmies to darīt Lietuvā. Vīra uzvārds ir ar galotni -a. Mums tika sniegta informācija, ka mans uzvārds tiks mainīts un būs ar galotni -e (-ė) vai -iene (-ienė) atbilstoši Lietuvas noteikumiem par sieviešu uzvārdu maiņu. Vēlos uzzināt, kā ar Lietuvā mainītu uzvārdu uz vienu no piedāvātajiem variantiem tas tiks norādīts jaunajā pasē un eID kartē, saņemot dokumentus Latvijā. Vai jaunajos dokumentos būs galotne -e/-iene? Vai uzvārds tiks norādīts atbilstoši LR likumiem (pēc visiem noteikumiem Latvijā galotne var būt -a)?

A
atbild:
24. februārī, 2023

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 114 “Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju” 80. punktu lietuviešu valodā izskaņa -ienė raksturīga tikai sieviešu pēclaulības uzvārdiem. Piemēram, ja sieviete, stājoties laulībā, pieņem vīra uzvārdu, kas vīriešu dzimtē ir Dižbalis, viņas pēclaulības uzvārds ir Dižbalienė (uzvārda sakne Dižbal- ar pievienotu lietuviešu sievietes pēclaulības uzvārda izskaņu -ienė). Latviešu valodā lietuviešu cilmes sieviešu uzvārdus veido atbilstoši latviešu sieviešu uzvārdu veidošanas likumībām, piemēram, Alekna, Vanaga, Liese, Juce, Maceviča. Pēc personas vēlēšanās var lietot arī tradicionālo lietuviešu sieviešu pēclaulības uzvārdu ar izskaņu -iene, piemēram, Alekniene, Vanagiene.