Bērnam dod vecāku uzvārdu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. janvārī, 2023
Liena

Labdien! Man un vīram (esam laulājušies) katram ir savs uzvārds. Drīz piedzims mūsu bērns, kuram mēs gribētu likt vīra dzimtas uzvārdu, kas atšķiras ar to, ka nav krieviskots, kā vīram un viņa tēvam. Vai to drīkst darīt? Ja var, kādi dokumenti nepieciešami, lai pierādītu dzimtas uzvārdu?

A
atbild:
12. janvārī, 2023

Civillikuma 151. pants paredz, ka bērna uzvārdu nosaka pēc vecāku uzvārda. Ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, bērnam saskaņā ar vecāku vienošanos dod tēva vai mātes uzvārdu. Ja vecāki nevar vienoties par bērna uzvārdu, to nosaka pēc bāriņtiesas lēmuma.

Tas nozīmē, ka bērnam nevar dot tādu uzvārdu, kāds nav nevienam no vecākiem. Jūsu minētajā gadījumā, lai bērnam varētu tikt dots vēlamais uzvārds, bērna tēvam ir iespēja vispirms mainīt savu esošo uzvārdu uz savas dzimtas uzvārdu. To iespējams izdarīt saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2. panta pirmās daļas 4. punktu, kas paredz tiesības mainīt uzvārdu, ja persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā.

Par to, kas jādara, lai veiktu uzvārda maiņu, varat uzzināt šeit.