Vai maiņas līguma gadījumā kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. janvārī, 2023
Erna K.

Sveiki! Ja maina īpašumu zemi pret zemi, noslēdzot maiņas līgumu ar naudas piemaksu, vai šādā gadījumā kopīpašniekiem ir vai nav pirmpirkuma tiesību?

A
atbild:
12. janvārī, 2023

Saskaņā ar Civillikuma 2091. pantu maiņas līgums ir divu personu abpusējs apsolījums dot vienu priekšmetu pret otru, izņemot naudu. Par maiņas līguma priekšmetu var būt ne vien ķermeniskas lietas, bet arī prasījumi un citādas tiesības.

Līdzēju savstarpējām tiesībām un pienākumiem maiņas līgumā piemērojami pirkuma līguma noteikumi, bet saskaņā ar Civillikuma 2093. pantu trešo personu tiesības, kas nosacītas ar pirkuma līgumu, kā pirmpirkuma tiesības un izpirkuma tiesības, maiņas līgumā nav izlietojamas.

Līdz ar to maiņas gadījumā kopīpašniekiem nav pirmpirkuma tiesību, taču jānorāda, ka tiesu praksē ir gadījumi par situācijām, kad atklājas, ka vienošanās par maiņu tiek slēgta tikai ar mērķi apiet pirmpirkuma tiesības, bet patiesībā ir pirkums, un šādos gadījumos pirmpirkumtiesīgie var vērsties tiesā, lai apstrīdētu šādu darījumu.