TĒMA: Ģimene

Paternitātes noteikšanas termiņi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
17. decembrī, 2022
Mamma

Labdien! Līdz kādam bērna vecumam var pieprasīt veikt paternitātes testu? Pēc kāda vecuma vairs nevar pieprasīt, lai netiktu ierakstīts dzimšanas apliecībā?

A
atbild:
10. janvārī, 2023
Olga Lauva
juriste

Civillikuma 158. pants nosaka, ka prasību paternitātes noteikšanai tiesā var iesniegt bērna māte vai bērna aizbildnis, bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas, kā arī persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu.

Ja persona, no kuras bērns cēlies, ir mirusi, bērna māte, bērna aizbildnis un bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas var prasīt tiesas ceļā konstatēt paternitātes faktu.

Attiecīgi paternitātes noteikšanas gadījumā likumā nav minēts ierobežots laika periods, vien norādīts, ka pats bērns to var prasīt tikai pēc pilngadības sasniegšanas.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 249.1 pantu tiesa pēc lietas dalībnieka lūguma nosaka ekspertīzi bērna bioloģiskās izcelšanās noteikšanai. Ja kāds no lietas dalībniekiem izvairās no ekspertīzes, tiesa pieņem lēmumu par šīs personas piespiedu nogādāšanu tiesu ekspertīzes izdarīšanai.