Manai māsai ir psihiskas saslimšanas radīti traucējumi, kas nav dokumentēti, jo viņa atsakās iet pie ārsta. Pirms diviem gadiem viņu izlika uz ielas. Tagad viņa mitinās mana bijušā vīra lauku dzīvoklītī. Viņai nav nekādu ienākumu. Māsai ir 63 gadi. Viņa varētu nokārtot priekšlaicīgo pensiju, taču izvairās no jebkādām oficiālām iestādēm. Nevaru pierunāt ieiet un parakstīt dokumentus. Kā rīkoties šādā situācijā?
Lai iegūtu informāciju par iespējamajiem risinājumiem šajā situācijā, būtu jālūdz padoms bāriņtiesā, varbūt ir pamats iecelt aizgādni.
Civillikuma 364.2 pantā ir noteikts:
“Personai, kurai ir garīga rakstura vai citi veselības traucējumi un kura nespēj saprast savas darbības nozīmi vai nespēj savu darbību vadīt, tiesa var nodibināt pagaidu aizgādnību bez rīcībspējas ierobežojuma Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā, ja:
Tiesa pagaidu aizgādnību nodibina uz laiku, kas nepārsniedz divus gadus.
Pagaidu aizgādnību nodibina, ja tas ir vienīgais veids, kā aizsargāt personas intereses.
Tiesa, nodibinot pagaidu aizgādnību, nosaka aizgādņa pienākumu vest tikai noteiktas lietas. Noteiktu lietu vešana saistāma ar personas neatliekamu lietu kārtošanu vai personas pamatvajadzību vai kopšanas nodrošināšanu.
Pagaidu aizgādni ieceļ bāriņtiesa.”
Bāriņtiesa ir pašvaldības izveidota aizbildnības un aizgādnības iestāde. Bāriņtiesu adreses ir pieejamas šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!