E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27821
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Par parādnieka veiktajiem darījumiem pirms maksātnespējas procesa

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
09. novembrī, 2022
Jānos

Esmu nopircis īpašumu no kaimiņa pirms trim gadiem un četriem mēnešiem par tolaik salīdzinoši zemu samaksu, jo viņam steidzami vajadzēja naudu. Gada sākumā uzzināju, ka viņš ir uzsācis maksātnespēju parādu dēļ. Vai man ir jāsatraucas? Vai pastāv iespēja, ka man var atņemt zemi, jo tolaik to iegādājos par zemāku cenu, nekā bija tirgus vērtība? Nu jau bijušā kaimiņa maksātnespējas pasludināšanas dienā zeme manā īpašumā bija divus gadus un desmit mēnešus. Vai tomēr nav pamata satraukties, jo zeme manā īpašumā uz šo brīdi ir jau vairāk nekā trīs gadus? Kā tiek aprēķināti šie periodi? Kā rīkoties, ja pret mani ceļ prasību, jo darījums bija skaidrā naudā, līdz ar to nevaru pierādīt, ka esmu viņam iedevis naudu? Ir tikai paraksti uz pirkuma līguma.

A
atbild:
29. novembrī, 2022

Maksātnespējas likuma 153. panta 1. punkts noteic, ka saistību dzēšanas procedūru nepiemēro vai pārtrauc, ja parādnieks pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai maksātnespējas procesa laikā ir slēdzis darījumus, kuru rezultātā kļuvis maksātnespējīgs vai radījis zaudējumus kreditoriem, turklāt viņš apzinājās vai viņam vajadzēja apzināties, ka šādu darījumu slēgšana var novest līdz maksātnespējai vai zaudējumu radīšanai kreditoriem.

Trīs gadi pirms maksātnespējas procesa pasludināšanas ir laikposms, kuru likumdevējs prezumējis kā “aizdomu periodu”, kurā maksātnespējīgās personas slēgtie darījumi un veiktās darbības varētu būt kļuvušas par maksātnespējas cēloni, vienlaikus pastāv iespējamība, ka šajā periodā noslēgtie darījumi vērsti uz izvairīšanos no parādsaistību izpildes.

Lai konstatētu minētajā tiesību normā paredzēto saistību dzēšanas procedūras ierobežojumu, jāpastāv trim priekšnoteikumiem:

1) darījums veikts trīs gadu laikā pirms maksātnespējas procesa pasludināšanas;

2) darījuma rezultātā tā veicējs kļuvis maksātnespējīgs vai radījis zaudējumus kreditoriem;

3) darījuma slēdzējs apzinājies vai viņam vajadzēja apzināties, ka šāda darījuma veikšana var novest līdz maksātnespējai vai radīt zaudējumus kreditoriem.

Minētās Maksātnespējas likuma normas mērķis ir garantēt administratora izvērtējumu tiem darījumiem, kas noslēgti trīs gadu laikā pirms maksātnespējas pasludināšanas un kas tādējādi varētu būt iemesls parādnieka maksātnespējai, vai kas tikuši vērsti uz parādnieka mantas nobēdzināšanu vai izšķērdēšanu, vai atsavināšanu par nepamatoti zemu cenu, lai izvairītos no parādsaistību samaksas un citām parādnieka darbībām, kas radījušas kaitējumu trešo personu interesēm.

Jāņem vērā, ka Maksātnespējas likuma 153. pantā paredzēto saistību dzēšanas procedūras piemērošanas ierobežojumu konstatēšana ir tiesas kompetencē (Civilprocesa likuma 363.31 panta otrā daļa un 363.36 panta pirmās daļas 4. punkts). Līdz ar to vērtējumu par norādīto situāciju var sniegt vienīgi tiesa.

Gadījumā, ja tiks apstrīdēts konkrētais darījums, tad jums tiesā jāpierāda, ka esat bijis labticīgs nekustamā īpašuma pircējs. Savukārt attiecībā uz pirkuma maksas samaksu būtu nepieciešams vērtēt to, kāda pirkuma maksa samaksas kārtība bija paredzēta pirkuma līgumā, kā arī, vai pirkuma maksas samaksa vispār tiks apstrīdēta. Ja jūsu situācija nonāks līdz tiesvedībai, iesaku konkrētajā gadījumā konsultēties ar juristu vai zvērinātu advokātu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 166 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas