TĒMA: Tieslietas

Vai Latvijā var šķirt laulību ar trešās valsts pilsoni

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. oktobrī, 2022
Ilze

Labdien! Vēlos uzzināt, vai Latvijā iespējams šķirt laulību ar nerezidentu/trešās valsts pilsoni, ar kuru laulība noslēgta trešajā valstī un pēc tam oficiāli reģistrēta Latvijā?

A
atbild:
26. oktobrī, 2022

Laulību ar ārvalsts pilsoni (arī trešās valsts pilsoni) ir iespējams izšķirt Latvijā, ja vismaz vienam no laulātajiem Latvijā ir pastāvīgā dzīvesvieta. Tādā gadījumā laulātie laulību var šķirt (skat. Civillikuma IV nodaļu “Laulības šķiršana”), labprātīgi vienojoties un kopīgi vēršoties pie notāra (ja nav strīda par bērniem, kopīgās mantas sadali), vai arī strīda gadījumā, vēršoties tiesā Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Padomes Regulas (ES) 2019/1111 (2019. gada 25. jūnijs) par jurisdikciju, lēmumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību un par bērnu starptautisko nolaupīšanu 3. pants nosaka, ka lietās, kas saistītas ar laulības šķiršanu, laulāto atšķiršanu un laulības atzīšanu par neesošu, jurisdikcija ir tās dalībvalsts tiesām (attiecas uz visam attiecīgajā valstī esošajām iestādēm un amatpersonām, kurām piešķirtas tiesības šķirt laulību):

1.  kuras teritorijā atrodas:

  • laulāto pastāvīgā dzīvesvieta;
  • laulāto pēdējā pastāvīgā dzīvesvieta, ja viens no tiem arvien tur dzīvo;
  • atbildētāja pastāvīgā dzīvesvieta;
  • laulāto kopīga pieteikuma gadījumā – viena vai otra laulātā pastāvīgā dzīvesvieta;
  • prasītāja pastāvīgā dzīvesvieta, ja viņš tur pastāvīgi dzīvojis vismaz gadu tieši pirms prasības iesniegšanas;
  • prasītāja pastāvīgā dzīvesvieta, ja viņš tur pastāvīgi dzīvojis vismaz sešus mēnešus tieši pirms prasības iesniegšanas un tam ir šīs dalībvalsts piederība,

vai

2.  kuras valstspiederība ir abiem laulātajiem.