E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27281
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Kā obligātās iemaksas veic pašnodarbinātais

J
jautā:
08. septembrī, 2022
Ingūna

Labdien! Papildus darba attiecībām vēlos reģistrēties VID kā pašnodarbināta persona un nodarboties ar sava nekustamā īpašuma izīrēšanu. Esmu izvēlējusies reģistrētu saimniecisko darbību. Vai man kā pašnodarbinātai personai būs jāmaksā VSAOI, ja pie darba devēja darba alga ir lielāka nekā valstī noteiktā minimālā alga un darba vieta par mani maksā VSAOI? Ja ir jāmaksā, tad vēlos noskaidrot VSAOI maksāšanas kārtību. Ja pašnodarbinātas personas ienākumi (peļņa) būs tieši 500 eiro mēnesī, vai pilns sociālais nodoklis 31,07% būs jāmaksā no visas summas, vai varēs maksāt tikai 10% pensiju apdrošināšanai? Ja pašnodarbinātas personas ienākumi pārsniegs 500 eiro mēnesī, vai bez pilnā sociālā nodokļa (31,07% no 500 eiro) no summas, kas pārsniegs 500 eiro mēnesī, būs jāpiemaksā papildu 10% pensiju apdrošināšanai? Ja pašnodarbinātas personas ienākumi (peļņa) nesasniegs 500 eiro mēnesī (VID EDS iesniegts ziņojums, ka ienākumi nesasniegs 1500 eiro ceturksnī), vai no summas, kas nesasniegs 500 eiro mēnesī, būs jāpiemaksā papildu 10% pensiju apdrošināšanai? Kāds ir atskaites periods VSAOI minimālajam objektam – mēnesis, ceturksnis vai gads? Paldies!

A
atbild:
14. septembrī, 2022
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, Sabiedrisko attiecību speciāliste

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) nekustamā īpašuma izīrētājs vai iznomātājs, kas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, veic kā pašnodarbināta persona. VSAOI veic, ja ienākums mēnesī sasniedz Ministru kabineta noteikto VSAOI objekta minimālo apmēru – 500 eiro mēnesī. VSAOI veic no brīvi izraudzītas summas, bet ne mazākas par 500 eiro.

Fiziskai personai, kura apsaimnieko savu nekustamo īpašumu un ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, VSAOI aprēķināšanai piemēro nekustamā īpašuma apsaimniekotājam noteikto VSAOI iemaksu likmi – 26,59%.

VSAOI veic un VID iesniedz ziņojumu par veiktajām VSAOI attiecīgā ceturkšņa mēnešos reizi ceturksnī – līdz 17. aprīlim, 17. jūlijam, 17. oktobrim un 17. janvārim – par iepriekšējo ceturksni.

VSAOI nav jāveic, ja dzīvokļa izīrētājs vai iznomātājs ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, ja izīrētājam vai iznomātājam ir piešķirta valsts vecuma pensija (tostarp priekšlaicīgi), ja izīrētājs vai iznomātājs ir I vai II grupas invalīds.

Ja pašnodarbinātās personas ienākumi (peļņa) būs tieši 500 eiro mēnesī, VSAOI būs jāmaksā no visas summas, piemērojot 26,59% likmi.

Ja pašnodarbinātas personas ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru 500 eiro, papildus VSAOI reizi ceturksnī ir jāveic VSAOI pensiju apdrošināšanai vismaz 10 procentu apmērā no brīvi izraudzīto VSAOI objekta un faktisko ienākumu starpības.

Ja pašnodarbinātais ir iesniedzis VID iesniegumu par nākamā ceturkšņa vai gada plānotajiem ienākumiem, VID informāciju nodod Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (Aģentūra). Aģentūra neaprēķina minimālās iemaksas, un pašnodarbinātais VSAOI veic no faktiski saņemtajiem saimnieciskās darbības ienākumiem.

Ja pašnodarbinātais nav iesniedzis VID iesniegumu par nākamā ceturkšņa vai gada plānotajiem ienākumiem, Aģentūra aprēķina minimālās iemaksas, kas papildus jāveic pašnodarbinātajam, ja pats pašnodarbinātais nav veicis iemaksas vismaz no 1500 eiro ceturksnī. Aģentūra aprēķina minimālās VSAOI, kas papildus jāveic pašnodarbinātajam, un triju mēnešu laikā pēc ceturkšņa beigām un līdz trešā mēneša 20. datumam paziņo par šīm iemaksām VID, kas nekavējoties informē pašnodarbināto EDS.

Vēršam uzmanību, ja darba ņēmējam, kurš vienlaikus ir pašnodarbinātais, deklarētais (summētais) VSAOI objekts ceturksnī ir mazāks par 1500 eiro, minimālās VSAOI no starpības starp 1500 eiro un deklarēto VSAOI objektu no saviem līdzekļiem veic darba devējs. Pašnodarbinātais pats par sevi veic minimālās VSAOI tikai tajos periodos, kad vienlaikus nav uzskatāms par darba ņēmēju.

Informējam, ka Aģentūra triju mēnešu laikā pēc kalendāra gada beigām veic minimālo VSAOI pārrēķinu, ņemot vērā minimālo VSAOI objektu gadam. Darba devējs un pašnodarbinātais par iepriekšējā gada laikā pārmaksātajām minimālajām VSAOI EDS saņems informāciju katru gadu pēc 21. marta. Katra darba devēja pārmaksātās VSAOI VID novirza citu nodokļu parādu segšanai, ja tādi ir, vai ieskaita nākamo periodu maksājumos, vai pēc pieprasījuma atmaksā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU