Kā vecus pamatus ierakstīt zemesgrāmatā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
21. augustā, 2022
Zane

Labdien. Esmu iegādājusies īpašumu, uz kura atrodas veci pamati, tie nav reģistrēti zemesgrāmatā. Vēstures kartēs ir atzīme par ēku. Vai ir iespējams pamatus no jauna reģistrēt zemesgrāmatā un uz tiem veikt jaunu būvniecību?

A
atbild:
24. augustā, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 17. pants nosaka, pamatojoties uz kādiem dokumentiem ēkas (būves) ierakstāmas zemesgrāmatā:

  • valsts arhīva izziņu par ēku (būvju) vai zemes piederību 1940. gada 21. jūlijā, ja ēkas (būves) celtas līdz 1940. gada 21. jūlijam;
  • likumā noteikto institūciju izsniegto dokumentu par īpašuma tiesību atjaunošanu uz prettiesiski atsavinātām ēkām (būvēm);
  • noteiktā kārtībā apstiprinātu aktu par ēkas (būves) pieņemšanu ekspluatācijā;
  • rakstveida darījuma aktu par ēku (būvju) iegūšanu (ja darījums ir noslēgts līdz 1993. gada 28. februārim, kā arī citos likumā noteiktajos gadījumos tam jābūt notariāli apliecinātam);
  • apliecību par tiesībām uz mantojumu (līdz 1992. gada 31. decembrim);
  • tiesas spriedumu vai lēmumu, izņemot tiesas spriedumus, kas minēti likuma “Par namīpašumu atdošanu likumīgajiem īpašniekiem” 7. un 8. pantā;
  • aktu par ēku (būvju) iegūšanu izsolē tiesas ceļā (līdz 1995. gada 29. martam);
  • izrakstu no saimniecības grāmatas vai saimniecību uzskaites kartītes, ko izsniedzis valsts arhīvs vai pašvaldība un kas apliecina ēku (būvju) iegūšanu sakarā ar likumā noteiktajām mantiskajām attiecībām kolhoznieku sētā;
  • līgumu par ēku (būvju) iegūšanu valsts vai pašvaldības īpašuma privatizācijas rezultātā;
  • citu dokumentu, kas apliecina ēku (būvju) tiesisku iegūšanu.

Vispirms būtu jānoskaidro, kam pieder uz jūsu zemes esošie pamati. Nekustamā īpašuma valsts kadastra likums paredz zemes īpašniekam tiesības ierosināt uz viņa zemes esošas būves ar nenoskaidrotu piederību noteikšanu (24. panta pirmās daļas 8. punkts).

Ja persona konstatē, ka uz viņai piederoša zemesgabala ir būve, kuru tā nav būvējusi, par tās piederību būtu jāinteresējas zemesgrāmatu nodaļā un Valsts zemes dienestā. Vairāk par būves ar nenoskaidrotu piederību noteikšanu var lasīt šeit, kā arī publikācijā “Kā rīkoties, ja uz īpašumā esošas zemes atrodas bezsaimnieka būve”.

Lai saņemtu precīzāku atbildi par pamatu ierakstīšanu zemesgrāmatā, jums ar visiem dokumentiem būtu jāgriežas pie kvalificēta jurista, zvērināta advokāta vai zvērināta notāra.

Savukārt par pamatu izmantošanu jaunas ēkas būvniecībai jums būtu jāgriežas pie sertificēta būvinženiera vai pašvaldības būvvaldē.