Vai uzvārds ir īpašums

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. jūnijā, 2022
Ina

Labdien! Vai uzvārda nelikumīga izmantošana ir pārkāpums? Situācija: mūsu ģimenes uzvārds ir tikai 13 cilvēkiem, jo uzvārds ir nācis no trešās pasaules valsts, tāpēc zinām, ka mūsu ģimenei konkrētiem cilvēkiem ir šāds uzvārds. Bet sociālajos tīklos parādās cilvēks ar mūsu uzvārdu.

A
atbild:
06. jūlijā, 2022

Katram uzvārdam ir sava izcelšanas vēsture. Arī latviešu uzvārdiem ir sava vēsture, vairāk par to lasiet šeit.

Personas vārds un uzvārds ir šīs personas privātās dzīves sastāvdaļa, tāpēc tie tiek aizsargāti ar Satversmes 96.pantu (Satversmes tiesas 2001 gada 21.decembra sprieduma lietā Nr. 2001-04-0103 secinājuma daļas 1.punkts).

Tas nozīmē, ka tiek aizsargātas arī citu personu tiesības, kurām ir identisks uzvārds.

Savukārt  personas identitāti Latvijas Republikā apliecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izdotais personu apliecinošais dokuments atbilstoši Personu apliecinošu dokumentu likumā noteiktajai kārtībai.

Lai jūsu jautājumu būtu iespējams risināt juridiski korekti, ir jāprecizē ziņas par faktiem, t. i., kādas tiesības jums piešķir izsniegtais dokuments attiecībā uz jūsu uzvārdu un vai tas ir spēkā Latvijas Republikā.