E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25826
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Reģistri
1
1

Vai var pārdot daļu SIA bez cita dalībnieka piekrišanas

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. martā, 2022
Agnese

Uzņēmumā ir trīs īpašnieki 70%, 25% un 5%. Šobrīd vēlos atteikties no valdes locekļa amata pildīšanas, kā arī savus 5% SIA daļu pārdot citam valdes loceklim ar 70%. Vai trešajam valdes loceklim, kuram nekas nemainās, arī ir jāpiekrīt izmaiņām?

A
atbild:
21. martā, 2022
Inese Helmane
LV portāls
Uzņēmumu reģistrs
Diāna Bukēviča, Juridiskās nodaļas juriskonsulte

Saskaņā ar Komerclikuma 188. panta pirmo daļu dalībniekam ir tiesības brīvi atsavināt sev piederošo daļu, ja vien likumā vai statūtos nav noteikts citādi. Tāpat šā panta trešajā daļā ir noteikts, ka dāvināt, mainīt vai citādi atsavināt daļu (izņemot pārdošanu) dalībnieks drīkst tikai ar dalībnieku lēmumā izteiktu piekrišanu, ja statūtos nav noteikts citādi. Tas nozīmē, ka sabiedrības dalībnieks var pārdot sev piederošās kapitāla daļas trešajai personai bez dalībnieku lēmumā izteiktas piekrišanas. Savukārt dāvināt, mainīt vai citādi atsavināt sev piederošās kapitāla daļas dalībnieks var tikai ar pārējo dalībnieku piekrišanu.

Paskaidrojams arī, ka jebkurā gadījumā valdes locekļu, ja tie vienlaikus nav arī sabiedrības dalībnieki, piekrišana daļu atsavināšanai nav nepieciešama (tā kā no aprakstītās situācijas viennozīmīgi nav skaidrs, vai visi valdes locekļi vienlaikus ir arī minētie trīs dalībnieki).

Papildus paskaidrojams turpmāk minētais. Komerclikuma 187. panta pirmajā daļā noteikts, ka daļu un to apmaksas uzskaitei, daļu pārejas atspoguļošanai, kā arī dalībnieku tiesību nodrošināšanai sabiedrība ved dalībnieku reģistru. Tas nozīmē, ka jebkura daļu pāreja, tostarp saistībā ar daļu pārdošanu, tiek atspoguļota sabiedrības dalībnieku reģistrā. Savukārt atbilstoši minētā panta devītajai daļai katru nodalījumu ar savu parakstu apliecina valdes priekšsēdētājs vai valdes pilnvarots valdes loceklis, un atbilstoši minētā panta desmitajai daļai, ja dalībnieks daļu atsavina, ierakstu dalībnieku reģistra nodalījumā ar savu parakstu apliecina arī daļas atsavinātājs un ieguvējs. Līdz ar to jāņem vērā, ka, neatkarīgi no tā, kuras personas parakstīs dalībnieku reģistra nodalījumu kā daļu atsavinātājs un ieguvējs, papildus tas būs jāparaksta arī valdes priekšsēdētājam (ja sabiedrībai tāds ir) vai alternatīvi visiem valdes locekļiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 108 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas