Lasīšanai: 1 minūte

Vai bērnam var mainīt uzvārdu bez otra vecāka piekrišanas

J
jautā:
04. februārī, 2022
Kristīne

Vai māte var nomainīt 10 gadus vecam bērnam uzvārdu uz mātes dzimto? Tēvs ir ārzemēs, nav zināma atrašanās vieta. Deklarētās dzīvesvietas tēvam Latvijā nav.

A
atbild:
07. februārī, 2022

Bērna uzvārda maiņai ir nepieciešams nepilngadīgas personas vecāku rakstveida piekrišana vārda vai uzvārda maiņai, ka arī bāriņtiesas lēmums, par to ka uzvārda maiņa atbilst bērna interesēm (atbilstoši “Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma“ 5. pantam).

Bāriņtiesa prioritāri nodrošina bērna personas tiesību un tiesisko interešu aizsardzību (atbilstoši “Bāriņtiesu likuma” 4. pantam).

Tātad jums ir jāsaņem bāriņtiesas lēmums par bērna uzvārda maiņu bez viņa tēva atļaujas.