E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25364
Lasīšanai: 6 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
3
1
3

Dzīvokļu maiņas darījums

J
jautā:
19. janvārī, 2022
Laura

Man pieder divistabu dzīvoklis vienā pilsētā, bet darbs un šobrīd īrēts dzīvoklis ir citā. Vai ir iespēja veikt dzīvokļa maiņu, piemēram, ar kādas nekustamo īpašumu aģentūras starpniecību? Vai viņi ar kaut ko tādu nodarbojas? Vēlētos savu dzīvokli mainīt pret divu vai triju istabu dzīvokli, iespējams, ar piemaksu. Vai šādā gadījumā ir iespēja nemaksāt IIN par šo darījumu? Kāda ir minimālā summa, no kuras šobrīd šādos darījumos ir obligāti jāmaksā nodoklis, un cik tas ir liels? Pie kā varu vērsties, lai šos jautājumus izrunātu sīkāk?

A
atbild:
21. janvārī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Šajā gadījumā jums būs jāslēdz maiņas līgums, apmainot vienu īpašumu pret otru. Maiņas līguma slēgšanas noteikumus regulē Civillikums.

Civillikuma 2091. panta pirmajā daļā noteikts, ka maiņas līgums ir divu personu abpusējs apsolījums dot vienu priekšmetu pret otru, izņemot naudu. Savukārt Civillikuma 2092. pantā noteikts, ka līdzēju savstarpējām tiesībām un pienākumiem maiņas līgumā attiecīgi piemērojami pirkuma līguma noteikumi.

Likuma “Par pašvaldībām” 78. pantā noteiktās pašvaldību pirmpirkuma tiesības neattiecas uz nekustamo īpašumu, kas pāriet no vienas personas otrai bez atlīdzības vai maiņas ceļā.

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) 2018. gada metodisko materiālu “Iedzīvotāju ienākuma nodoklis no nekustamā īpašuma atsavināšanas ienākuma” jāņem vērā:

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka pienākumu maksāt nodokli, ja ir gūts ienākums, pārdodot nekustamo īpašumu.

Uz nekustamā īpašuma maiņas darījumu ir attiecināmi tie paši nosacījumi kā uz pārdošanas darījumu, ievērojot Civillikuma 2092. pantā noteikto – līdzēju savstarpējām tiesībām un pienākumiem maiņas līgumā attiecīgi piemērojami pirkuma līguma noteikumi.

Maiņas darījuma brīdī nosaka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas: no nekustamā īpašuma atsavināšanas cenas atņem tā iegādes vērtību. Turklāt ņem vērā arī saņemto piemaksu, ja tāda ir bijusi.

Par nekustamā īpašuma pārdošanas (atsavināšanas) cenu maiņas darījuma gadījumā uzskata maiņas rezultātā iegūtā nekustamā īpašuma vērtību, kāda norādīta maiņas līgumā.

Ja maiņas līgumā nav norādīta maiņas rezultātā iegūtā nekustamā īpašuma vērtība, par nekustamā īpašuma pārdošanas cenu uzskata maiņas rezultātā iegūtā nekustamā īpašuma aktuālo kadastrālo vērtību gadā, kad notiek maiņas darījums.

No 2018. gada 1. janvāra ienākumam no nekustamā īpašuma pārdošanas piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa 20 % likmi.

Attiecībā uz nekustamo īpašumu maiņas darījumiem un ar nodokli apliekamā ienākuma noteikšanu ir jāvērtē katra konkrētā situācija, ņemot vērā, vai atsavināšanas brīdī ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas ir apliekams ar nodokli vai tam piemērojams kāds no likumā noteiktajiem atbrīvojumiem, kā arī apstāklis, vai nekustamo īpašumu maiņa notiek ar piemaksu vai bez tās, vai tiek mainīti līdzvērtīgi īpašumi.

Ir arī vairāki gadījumi, kad iedzīvotāju ienākuma nodoklis, pārdodot nekustamo īpašumu, nav jāmaksā, proti, tas nav jāmaksā, ja ienākums tiek gūts no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas (t.sk. pārdošanas), kas:

  • īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir vairāk nekā 60 mēnešus un vismaz 12 mēnešus šajā periodā līdz pārdošanas dienai ir deklarētā dzīvesvieta;
  • īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir vienīgais īpašums;
  • ir vienīgais nekustamais īpašums, no kura gūtais ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas.
  • radies saistībā ar mantas sadali laulības šķiršanas gadījumā, ja vismaz 12 mēnešus pēc kārtas līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai tas bijis abu laulāto deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā papildu adrese) u.c.

Maiņas līgumu līdzēji var izstrādāt paši vai vērsties pie zvērināta notāra tā sagatavošanai. Ņemot vērā darījuma iespējamo sarežģītību, būtu ieteicams maiņas līguma sagatavošanai izmantot zvērināta notāra palīdzību. Tāpat arī pirms darījuma slēgšanas būtu vērts saņemt bezmaksas konsultāciju VID jautājumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Ar maiņas darījumiem nodarbojas daudzas nekustamo īpašumu kompānijas, par kurām informāciju atradīsiet šeit. Savukārt iespējama arī sludinājuma likšana www.ss.com – maiņas darījumi.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 62 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU