Mācību nodarbību ilguma noteikšana ir izglītības iestādes kompetencē

J
jautā:
13. janvārī, 2022
Baiba

Labdien! Šobrīd mācos medicīnas koledžā un diemžēl neredzu nekādus normatīvos aktus par lekciju ilgumu. Mācos pilna laika studijās, klātienē, tomēr šobrīd praktiski viss notiek attālināti un pēc skolas ieskatiem. Vai ir konkrēts lekciju laiks, līdz cikiem drīkst notikt lekcijas? Vai tas ir normāli, ka tās ir visu dienu no plkst. 9.00 līdz pat 20.00 vakarā?

A
atbild:
15. janvārī, 2022
Izglītības kvalitātes valsts dienests
Jana Veinberga, vecākā eksperte

Mācību nodarbību ilguma noteikšana ir izglītības iestādes kompetencē, taču tam vajadzētu būt samērīgam. Izglītības likuma 28. pants paredz: “Izglītības iestāde ir patstāvīga izglītības programmu izstrādē un īstenošanā, darbinieku izraudzīšanā, finanšu, saimnieciskajā un citā darbībā saskaņā ar šo likumu, citiem likumiem un normatīvajiem aktiem un izglītības iestādes nolikumu vai satversmi.”

Gan profesionālajā izglītībā, gan augstākajā izglītībā stundu skaitu dienā un nedēļā arī nosaka izglītības programmas īstenošanas plāns. Augstskolu likuma 1. panta 10. punkts noteic, ka pilna laika studijām atbilst 40 kredītpunkti akadēmiskajā gadā un ne mazāk kā 40 akadēmiskās stundas nedēļā. Savukārt profesionālās izglītības programmās, kā nosaka Profesionālās izglītības likuma 28. panta trešā daļa:

Mācību slodze nedēļā vienā profesionālās izglītības programmā nedrīkst pārsniegt:

* izglītojamajiem līdz 18 gadu vecumam – 36 mācību stundas;

* izglītojamajiem, sākot ar 18 gadu vecumu, – 40 mācību stundas.

* Mācību stundas ilgums ir no 40 līdz 45 minūtēm, un to nosaka izglītības iestādes vadītājs.

Iespējams, garais lekciju laiks minētajā gadījumā saistāms ar kādiem pandēmijas ierobežojumu radītiem kavējumiem studiju programmas izpildē vai citiem izskaidrojamiem iemesliem. Aicinām šo jautājumu noskaidrot studentu pašpārvaldē vai pie koledžas vadības.