Kā noteiks tiesības uz maternitātes pabalstu

J
jautā:
08. decembrī, 2021
inese

Labdien! Situācija ir tāda, ka sāku strādāt 2021. gada martā, aprīlī saslimu un 6 mēnešus biju uz slimības lapas. Tagad iestājos jaunā darbā, un esmu grūtniece, jau uzskaitē, bet diemžēl arī darbā atgriezties nevarēšu, būs jāpaliek uz lapas. Vai es vispār saņemšu maternitātes pabalstu?

A
atbild:
13. decembrī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

Iespējas saņemt maternitātes pabalstu par grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku ir sievietei, kura ir darba ņēmēja un kura grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dēļ zaudē ienākumus, un kurai ārsts izsniedzis darbnespējas lapu B.

Tiesības uz maternitātes pabalstu ir nosakāmas, ja tiek izpildīts nosacījums par kvalifikācijas periodu (jeb  minimālo sociālās apdrošināšanas periodu), tas ir, sociālās apdrošināšanas iemaksām maternitātes apdrošināšanai jābūt veiktām:

  • ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā dienai, no kuras  tiek izsniegta darbnespējas lapa B maternitātes pabalstam);
  • ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Kvalifikācijas periodā ieskaitīs arī periodu, kurā esat darba ņēmēja un saņemat slimības lapu.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā konkrētajā dzīves situācijā, iesakām saziņai lietot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informējošos kanālus: rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz 64507020.