TĒMA: Tieslietas

Kriminālatbildība noilgst divus gadus pēc kriminālpārkāpuma izdarīšanas dienas

J
jautā:
11. septembrī, 2021
Jekabs

Labdien! 2018. gada 27. maijā tika izdarīts noziedzīgs nodarījums. Spriedums tika pieņemts 2021. gada 26. augustā (pēc vairāk nekā trijiem gadiem). Vai šajā gadījumā ir iespējama atbrīvošana no kriminālatbildības un soda? Ja ir pagājuši divi gadi no kriminālpārkāpuma izdarīšanas dienas?

A
atbild:
20. septembrī, 2021
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Krimināllikuma 56. panta pirmās daļas 2. punktam personu nevar saukt pie kriminālatbildības, ja no dienas, kad tā izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, pagājuši divi gadi.

Noilguma termiņu aprēķina no dienas, kad izdarīts noziedzīgs nodarījums, līdz apsūdzības izsniegšanai vai oficiālā izdošanas lūguma paziņošanai apsūdzētajam, ja apsūdzētais uzturas citā valstī un izsludināta viņa meklēšana.

Noilgums tiek pārtraukts, ja persona, kas izdarījusi noziedzīgo nodarījumu, izdara jaunu noziedzīgu nodarījumu. Šajā gadījumā noilguma laiku, kas paredzēts par smagāko no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, sāk skaitīt no jaunā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas brīža.