Maternitātes un vecāku pabalstu aprēķins

J
jautā:
01. jūlijā, 2021
Arita

Labdien! Kā tiek aprēķināts maternitātes un vecāku pabalsts personai, kurai 01.01.2022. tiek izsniegta darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecības atvaļinājumu? Ņemot vērā, ka darba ņēmējai vidējo iemaksu algu nosaka 12 kalendāra mēnešu periodā, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā tiek piešķirts grūtniecības atvaļinājums, izriet, ka aprēķina periods būtu no 01.11.2020. līdz 31.10.2021.
Šajā periodā personas apdrošināšanas statuss:
01.11.2020.–07.06.2021. – bezdarbniece, tiek saņemts bezdarbnieka pabalsts;
08.06.2021.–30.06.2021. – bezdarbniece, netiek saņemts pabalsts;
no 01.07.2021. līdz apdrošināšanas gadījuma iestāšanās brīdim ir darba tiesiskās attiecības, sociāli apdrošināta persona, par ko ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

No likuma normām izriet, ka personai pienākas maternitātes un vecāku pabalsts, jo valsts apdrošināšanas obligātās iemaksas par šo personu ir veiktas ne mazāk kā 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (konkrētajā piemērā pārskata periods būtu 01.07.2021.–31.12.2021.).

Likums nosaka: ja aprēķina periodā būs bezdarba periods, to neņems vērā, bet vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalstam noteiks 70% apmērā no valstī noteiktās mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algas un vecāku pabalstam 40% apmērā no valstī noteiktās mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, proporcionāli bezdarba perioda kalendārām dienām.

Cik ir šī 70% un 40% valstī noteiktā mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu alga konkrētajā piemērā, kas tiks izmantota aprēķinam?
Vai saprotu pareizi, ka konkrētajam piemēram aprēķinu princips (piem., maternitātes pabalstam) vidējai izpeļņai periodiem būs šāds:
par periodu 01.11.2020.–30.06.2021. katrs mēnesis aizstāts ar 70% valstī noteikto mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algu;
periodā 01.07.2021.–31.10.2021. katrs mēnesis aizstāts ar darba attiecībās gūtajiem ienākumiem.

Un tad, ņemot vērā katra mēneša aprēķinus periodam 01.11.2020.–31.10.2021., tiek noteikta vidējā mēneša iemaksu alga?

A
atbild:
13. jūlijā, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

Tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu ir nosakāmas, ja ir izpildīts nosacījums par kvalifikācijas periodu (jeb  minimālais sociālās apdrošināšanas periods).

Sociālās apdrošināšanas iemaksām maternitātes un vecāku apdrošināšanai jābūt veiktām:

  • ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena, no kuras tiek izsniegta darbnespējas lapa B maternitātes pabalstam; datums, no kura piešķir pabalstu, – vecāku pabalstam) vai
  • ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Kad ir noteiktas tiesības aprēķina vidējo iemaksu algu:

  • ja esat darba ņēmēja – aprēķina par 12 mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms mēneša, kurā sācies grūtniecības atvaļinājums vai tiek piešķirts vecāku pabalsts. Kā norādāt, ja grūtniecības atvaļinājums sāksies janvārī, tad vidējo iemaksu algu maternitātes pabalstam aprēķinās par periodu no 2020. gada novembra līdz 2021. gada oktobrim ieskaitot.

Vidējās iemaksu algas aprēķina periodā reģistrētos ienākumus kā darba ņēmējai iekļaus maternitātes un vecāku pabalsta aprēķinā, periodā, kad saņemts bezdarbnieka pabalsts vai bezdarbnieka palīdzības pabalsts piemēro attiecīgi 70% no vidējās iemaksu algas valstī maternitātes pabalstam vai 40% no vidējās iemaksu algas valstī vecāku pabalstam.

Piešķirot maternitātes vai vecāku pabalstu 2022. gadā, piemēros valstī noteikto vidējo iemaksu algu: 939,93 eiro. Līdz ar to mēnešos, kuros jums nebija darba attiecību un tāpēc nav reģistrēti ienākumi, tiks piemēroti:

  • maternitātes pabalstam – 70% no valstī noteiktās vidējās iemaksu algas (657,95 eiro);
  • vecāku pabalstam – 40% no  valstī noteiktās vidējās iemaksu algas (375,97 eiro).

Maternitātes pabalstu piešķir 80% apmērā no jums aprēķinātās vidējās iemaksu algas.

Vecāku pabalsta apmēru nosaka atkarībā no tā, kādu tā saņemšanas ilgumu būsiet izvēlējusies:

  • ja līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai, tad to aprēķinās 60% apmērā no jūsu vidējās iemaksu algas;
  • ja līdz bērna pusotra gada vecumam, tad to aprēķinās 43,75% apmērā no jūsu vidējās iemaksu algas.