Lasīšanai: 1 minūte

Kas ir "valdītājs"

J
jautā:
15. novembrī, 2010
Dace Dzerve

Vēlētos uzzināt, kāda ir precīza definīcija tiesību subjektam "valdītājs". Paldies.

A
atbild:
22. novembrī, 2010
Latvijas Notariāts
Ilona Ķibilde, zvērināta notāre

Varētu definēt: valdītājs ir persona, kuras pilnīgā varā atrodas lieta un kura izrāda gribu rīkoties ar lietu līdzīgi īpašniekam.

Tas izriet no Civillikuma 876.panta:

Lietas valdījums ir īpašuma tiesībai atbilstoša faktiska vara pār lietu. Tas pastāv, kad ķermeniska lieta faktiski atrodas kādas personas pilnīgā varā un kad pie tam šī persona izrāda gribu rīkoties ar lietu līdzīgi īpašniekam.

Tas, kā varā lieta faktiski atrodas, bet kas atzīst par tās īpašnieku kādu citu, uzskatāms, kaut arī viņam būtu tiesība turēt to savā varā, nevis par šās lietas tiesisku valdītāju, bet tikai par tās turētāju jeb faktisku valdītāju un īpašnieka vietnieku valdījumā.

Piezīme. Turētājam jeb faktiskam valdītājam ir tiesības prasīt traucēta valdījuma atjaunošanu.