E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23107
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Vai personu var izsekot privātdetektīvs

J
jautā:
04. maijā, 2021
Zita

Labdien! Es jums uzdevu jautājumu 14.02.21., bet uz to joprojām nav atbildes. Ko tas nozīmē? Vai jūs sniegsiet atbildi uz šo akceptēto jautājumu? Ja jā, tad cik drīz? Man ir jautājumi par cita cilvēka izsekošanas likumiskajiem pamatiem. Kurš vēl bez policijas var slepeni ārēji izsekot citu cilvēku? Uz kādiem likumiskajiem pamatiem? Vai ir likumiski vākt informāciju par svešu cilvēku, izmantojot sarafāna radio, vēršoties mutiski ar jautājumiem pie šī cilvēka kolēģiem, skolas paziņām utt.? Vai ir likumiski izmantot detektīvaģentūras pakalpojumu – sava bērna izsekošana sociālajos tīklos –, ārēji izsekot bērnu ārpus mājas, viņam to nezinot?

A
atbild:
07. maijā, 2021
Olga Lauva
juriste

Papildus policijas darbinieku tiesībām izsekot personas, piemēram, veicot operatīvās darbības, tiesiskais pamats personas izsekošanai noteikts arī Detektīvdarbības likumā (turpmāk – likums). Likuma 10. pants paredz detektīvam vairākas tiesības, tostarp veikt maskētu (slēptu) personas aptauju par interesējošajiem faktiem un lietas vai notikuma apstākļiem, kā arī veikt personu, lietu un to kustības atklātu vai maskētu (slēptu) novērošanu un izsekošanu. Protams, lai persona būtu tiesīga veikt detektīvdarbības pakalpojumus, tai ir noteiktajā kārtībā jāsaņem speciālā atļauja (licence) detektīvdarbības veikšanai vai sertifikāts detektīvdarbības veikšanai.

Atbilstoši likuma 11. pantam, veicot detektīvdarbību, ir aizliegts radīt personām fizisku, morālu vai materiālu kaitējumu, apdraudēt cilvēku dzīvību un veselību, kā arī apkārtējo vidi, lietot vai draudēt lietot fiziskās ietekmēšanas līdzekļus, pamudināt personas uz noziedzīgu rīcību.

Detektīvsabiedrībai un detektīvam ir aizliegts bez klienta piekrišanas izpaust informāciju, kas iegūta, pildot savus pienākumus, izņemot šā likuma 10. panta trešajā daļā un citos likumos noteiktos gadījumus.

Detektīvdarbībā ir jāievēro Fizisko personu datu apstrādes likums, arī Vispārīgā datu aizsardzības regula.

Tas nozīmē: lai personu datu, tostarp sarunas ieraksta, apstrāde būtu likumīga, nepieciešams vismaz viens no tiesiskajiem pamatojumiem, kas minēti Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6. panta 1. punktā:

  • datu subjekta piekrišana;
  • līguma izpilde;
  • juridisks pienākums;
  • sabiedrības intereses;
  • vitālo interešu aizsardzība;
  • leģitīmo interešu ievērošana.

Būtiski, ka Vispārīgās datu aizsardzības regulas noteikumus nepiemēro tādai personas datu apstrādei, kuru fiziska persona veic tikai personiskām vai mājsaimniecības vajadzībām, ar nosacījumu, ka tā nav saistīta ar profesionālu vai komerciālu darbību (regulas 2. panta otrā punkta “c” apakšpunkts). Ja sarunas ierakstu nav domāts izpaust kādam citam, tad to drīkst veikt.

Savukārt, ja ieraksts tiek veikts, lai iegūtu pierādījumus, piemēram, civilprocesā vai, veicot profesionālu vai komerciālu darbību, līdz ar to tas pārsniedz personas datu apstrādi personiskām vai mājsaimnieciskām vajadzībām. Tātad ir nepieciešams vismaz viens no sešiem iepriekšminētajiem tiesiskajiem pamatojumiem.  

Atbilstoši regulai persona, kuras saruna tiek ierakstīta, ir jāinformē par to, ka viņas dati tiek apstrādāti un kādam nolūkam tas tiek darīts (regulas 13. panta pirmais punkts). Vienlaikus Vispārīgā datu aizsardzības regula paredz izņēmumu, ka datu subjektu var neinformēt, ja informēšana varētu neļaut vai būtiski traucēt sasniegt apstrādes mērķus, piemēram, ja persona, zinot, ka saruna tiek ierakstīta, varētu uzvesties citādi un pierādījumi varētu netikt iegūti. Taču šī norma ir izņēmuma norma.

Tomēr ieraksta veicējam atbildīgi un rūpīgi jāizvērtē konkrētā situācija, piemēram, kāds ir datu subjekta statuss – vai tās nav personas, kuras varētu neapzināties savas rīcības sekas (piemēram, bērni) u. c.

Un tomēr detektīvpakalpojumu sniedzēji nodarbojas ar bērna kontaktu un laika pavadīšanas novērošanu, tostarp sociālajos tīklos, un tiem ir jāievēro bērna tiesības un likumīgās intereses.

Detektīvam nav atļauts veikt operatīvās darbības pasākumus, īstenot mantu izņemšanu, aizturēt personas, iekļūt telpās. Tādēļ detektīvi cieši sadarbojas ar valsts tiesībsargājošām institūcijām un iestādēm, tostarp arī ar policiju.

Likumā nav noteikts speciāls regulējums, kas būtu attiecināms uz bērna vai nepilngadīgas personas izsekošanas kārtību, tomēr likums paredz, ka detektīvdarbības pasākumu veikšanai ir atļauts izmantot videoierakstus, audioierakstus un fotouzņēmumus, kā arī citus tehniskus līdzekļus, ja tas neapdraud cilvēku dzīvību vai veselību, kā arī apkārtējo vidi un konkrētajos apstākļos nav aizliegts ar citiem normatīviem aktiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 40 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU