Par īpašumtiesību ierobežošanu

J
jautā:
13. aprīlī, 2021
Guna

Persona iegādājās 1 domājamo daļu autostāvvietu ar zemesgrāmatā fiksētu konkrētu numurētu vietu. Šīs stāvvietas galā bija durvis, kuras savienoja ēkas citus korpusus. Nekādu apgrūtinājumu vai ierobežojumu lietošanai nebija. Pēc VUGD apmeklējuma un kāda laika šīs ēkas DZĪKS virs durvīm izvietoja zīmi “evakuācijas ceļš” un informēja īpašnieku, ka no šīs dienas auto evakuācijas ceļā novietot vairs nevarēs. Diemžēl ar dzīvokļu īpašnieku kopību un valdi nav iespējams vienoties par atpirkšanu par labu iedzīvotāju drošībai, kā arī trešajām personām šādu īpašumu vairs nav iespējams pārdot. Juridiski nekādu rakstisku dokumentu kā vienīgi VUGD akta nav. Vai šāda situācija ir tiesiska, ja tiek ierobežotas personas tiesības uz īpašumu?

A
atbild:
13. maijā, 2021
Marika Mure
juriste

Ņemot vērā situācijas vispārīgo izklāstu, detalizēta atbildes sniegšana nav iespējama. Taču norādāms, ka īpašumtiesības nav absolūtas un noteiktos apstākļos tās var ierobežot. Turklāt atsevišķu ierobežojumu/apgrūtinājumu esība var būt saistoša arī bez to ierakstīšana zemesgrāmatā. Savukārt to nezināšana var tikt pielīdzināta rupjai neuzmanībai. Tomēr konkrētajā gadījumā ieteicams vērsties pie jurista klātienes konsultācijā, kur, izvērtējot visus situācijas apstākļus kopsakarā ar esošajiem dokumentārajiem pierādījumiem, iespējams lemt jautājumu par prasības celšanu tiesā pret nekustamā īpašuma pārdevēju par pirkuma maksas samazinājumu vai pirkuma līguma atzīšanu par spēkā neesošu, tādējādi atgūstot naudas līdzekļus par neizmantojamu lietu.