Vai brālis un māsa var pretendēt uz daļām no dāvināta īpašuma

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. aprīlī, 2021
Aigars

1997. gadā tēvs pārrakstīja īpašumā esošo māju un zemi (5,4 ha) uz mana vārda. Tas bija dāvinājuma līgums. Man ir brālis un māsa. Vai viņiem arī pienākas kāda īpašuma daļa vai naudas kompensācija? No 1998. gada līdz 2009. gadam dzīvoju šajā īpašumā. Pašlaik tur dzīvo tikai māte.

A
atbild:
01. jūnijā, 2022
Marika Mure
juriste

Civiltiesiski dāvinājuma līgumu, kas nav taisīts atlīdzības nozīmē, var apstrīdēt, jo šāds darījums var būt saistīts ar mantinieku tiesībām uz mantojumu un viņu neatņemamām daļām. Jūsu brālis un māsa ir neatraidāmie mantinieki, un viņiem pienāktos viņu daļas no tēva īpašuma, uz ko tie varētu arī pretendēt, ja vien no dāvinājuma līguma noslēgšanas nebūtu pagājuši 24 gadi. Saskaņā ar Civillikuma 1895. pantā noteikto visas saistības, kuras nav noteikti izņemtas no noilguma ietekmes un kuru izlietošanai likumā nav noteikti īsāki termiņi, izbeidzas, ja tiesīgā persona tās neizlieto desmit gadu laikā.