TĒMA: Drošība

Juvenālā justīcija – bērna tiesisko interešu aizstāvībai

J
jautā:
02. maijā, 2013
Inese Bernāne

Kas ir Juvenālā justīcija? Kā tā darbojas? Vai ir paredzēts to ieviest Latvijā?

A
atbild:
07. maijā, 2013
Tiesībsarga birojs
Laila Grāvere, Bērnu tiesību nodaļas vadītāja

Juvenālā justīcija ir tiesību normu un valsts institūciju sistēma, kas veidota, lai izskatītu ar nepilngadīgajiem saistītas lietas. Juvenālās justīcijas sastāvdaļa ir arī „bērnu likumpārkāpumu” prevencija. Juvenālā justīcija darbojas, lai nodrošinātu bērnu tiesības un tiesiskās intereses, ņemot vērā bērna īpašo tiesisko statusu.

Citiem vārdiem sakot, juvenālā justīcija ir bērniem draudzīga tiesiskā vide, kurā represija (sods) nav pašmērķis un jebkuri piespiedu instrumenti izmantojami, lai palīdzētu bērnam mainīties un kļūt par pilnvērtīgu cilvēku.

Latvijā bērniem draudzīgas tiesiskās vides nodrošināšanai gan materiālo, gan procesuālo tiesību normās ir noteikts speciāls regulējums attiecībā uz nepilngadīgām personām, piemēram,

  • lietas, kas saistītas ar bērna tiesību aizsardzību, visās valsts un pašvaldību institūcijās jāizskata speciālistiem, kam ir speciālas zināšanas šajā jomā;
  • lietas, kas saistītas ar bērna tiesību vai interešu nodrošināšanu, arī krimināllietas, kurās tiesājamais ir nepilngadīgs, tiesā izskatāmas ārpus kārtas;
  • bērnam, kurš izdarījis likumpārkāpumu, soda vietā var piemērot audzinoša rakstura piespiedu līdzekli u.tml.

Plašāku informāciju par Eiropas valstu pieredzi juvenālās justīcijas jomā un Latvijas juvenālās justīcijas attīstības iespējām lasiet šeit.