Īpašuma atsavināšana

J
jautā:
07. martā, 2021
Jana

Labdien! Gribu pārdot juridiskajai personai savu īpašumu, t. i., meža zemi kopā ar visiem kokiem, kas uz tās aug. Vai vienā pirkuma līgumā var rakstīt atsevišķi pārdošanas summu meža zemei un atsevišķi summu kokmateriāliem? Meža zemei ir jāmaksā nodokļi 20% apmērā no atsavināšanas ienākuma, bet kokmateriāliem – 10% apmērā.

A
atbild:
09. martā, 2021

No uzdotā jautājuma secināms, ka koki atrodas uz atsavināmās zemes, t. i., mežs nav izstrādāts un koki nav pārvērsti par kokmateriāliem. Tādējādi nav pamata uzskatīt augošus kokus par atsevišķu lietu kopību. Zemes atsavināšanas gadījumā tās vērtība nosakāma, ņemot vērā šīs zemes pievienoto vērtību (kokus). Tādējādi, ja zemesgabals tiek atsavināts kopā ar kokiem, tad nav pamata norādīt atšķirīgus pirkuma priekšmetus (zeme un koki nav savstarpēji nodalāmi). Savukārt, ja tiek pārdota cirsma (meža izstrādes tiesības), tad pēc meža izstrādes veikšanas jūs varat pārdot zemi atsevišķi. Šādā situācijā no cirsmas pārdošanas un zemesgabala pārdošanas būs maksājami atšķirīgi iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumi.